Rokanın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

roka faydalar

Bilindiği üzere insan sağlığına yararlı yiyecekler genellikle yeşil renkte olmaktadır. En sevilen yeşillikler arasında olan roka, tek başına tüketildiği gibi salatalarımızın vazgeçilmez malzemeleri arasında yer almaktadır.

Roka, turpgiller ailesinin bir üyesi olarak bilinmektedir. Koyu yeşil yaprakları onu diğer yeşilliklerden ayırmaktadır. Roka’nın acımtırak bir tadı bulunmaktadır. Özellikle balığın yanında tüketilmesi gereken eşsiz bir sağlık kaynağıdır. Roka K ve P vitaminleri içermektedir.

Rokanın faydaları ve zararları nedir diye merak edenler için kısaca bilgi verelim. Roka iyi bir idrar söktürücü kaynaktır. Vücutta bulunan ödem ve şişliklerin giderilmesinde önemli rol oynamaktadır. Roka ayrıca dolaşım sistemine son derece faydalıdır. Vücuttaki pis kanın temizlenmesine yardımcı olur.

Vücudumuza rokanın faydaları ve zararları nelerdir, öğrenmek bilinçli tüketime neden olmaktadır. Çağımızda çok yaygın olmasa da roka sıtma ateşini düşürme özelliğine sahiptir. Vücutta bulunan eklem iltihaplarına karşı çok etkilidir.

Roka karaciğer ve dalak rahatsızlıklarında alternatif tıp olarak büyük başarı sağlamaktadır. Karaciğer rahatsızlıklarından en yaygın olan sarılığın giderilmesinde roka oldukça yararlı bir besindir. Karaciğerde oluşan ağrılara karşı birebir çözümdür.

İştahsızlık çeken kişilerde roka muhteşem bir iştah açıcı olarak kullanılmalıdır. Sindirim sistemindeki hazımsızlıklara karşıda roka oldukça yararlı bir besin olduğu bilinmektedir. Rokanın cinsel gücü arttırıcı bir fonksiyonu da bulunmaktadır. Ancak her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi roka aşırı tüketimde gaz şikayeti oluşturabilmektedir.