Konserve Nedir ? Nasıl Yapılır ?

konserve nasıl yapılır

Konserve genel itibariyle açıklanacak olursa sebze ve meyvelerin vitamin, mineral gibi sahip olduğu besleyici değerlerinin kayba uğramadan saklanabilmesi şeklinde tanımlanabilir. Konserve yapılan besinler uzun süreler boyunca tazeliğini koruyabilmektedir. Günümüzde bir çok insan evde kendi konservesini yaparak dilediği zaman istediği birçok ürünü hazır olarak elinin altında bulundurmaktadır.

Mevsimine uygun sebze ve meyvelerle hazırlanan konserve gıdalar uzun süreler boyunca taze bir şekilde saklanabilmektedir. Konserve yapımı sanıldığı kadar kolay olmayan zor bir işlemdir. Hangi sebze ya da meyvenin konservesinin yapılacağı besinlerin üretim zamanlarına göre de farklılık gösterir. Ayrıca her sebze ve meyve konserve için uygun yapıda olmayabilir. Bu konuya dikkat edilmesi gereklidir.

Genel itibariyle kış aylarında çoğunlukla meyveler konserve yapılır. Kış aylarında turunçgiller kategorisindeki konserveler çoğunlukla tercih edilir. İlkbaharda ise bezelyeden yapılan konserveler önemlidir.

Yaz aylarının vazgeçilmezi ise domates konserveleridir. Bunun nedeni kış aylarında domatesin olmamasıdır. Bu nedenle de yaz aylarında yapılan domates konserveleri çok önemlidir. Konserve yapımında öncelikle konserve yapılacak olan meyve ya da sebzeler temizlenir ve güzelce yıkanır. Ardından haşlanmak üzere ocağa alınır. Haşlandıktan sonra sebze ya da meyvelerin suları cam kavanozlar içerisine alınır.

Konserve yapılacak besinin türüne göre içerisine tuz, sirke ya da şeker ilave eklenir. Daha sonra da konserve olacak meyve ya da sebze kavanoz içerisine konur. En son olarak da cam kavanozun ağzı hava almayacak şekilde güzelce kapatılır ve ters çevrilir. Bu şekilde vakum işlemi yapılmış olur. Konserveniz hazır.