Evde Peynir Nasıl Yapılır ?

evde peynir

Peynir özellikle kahvaltıların vazgeçilmezi haline gelen bir besindir. Peynirin kaşar peyniri, beyaz peynir, keçi peyniri, tulum peyniri, otlu peynir, parmesan peyniri ya da cheddar peyniri gibi daha birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan hepsini de severek tüketmekteyiz. Peki hiç peynirin nasıl üretildiğini düşündünüz mü? Gelin hepbirlikte peynir nasıl üretilir bakalım.

Peynir Nasıl Üretilir ?

Peynir sütün peynir mayası yardımıyla pıhtılaştırma işlemi yapılarak suyundan ayrılarak belli bir süre olgunlaştırılması sonucunda üretilir. Farklı peynir türlerinin oluşmasında peynirin üretimindeki değişiklikler etkilidir. Mesela peynir yapılırken katılaşan pıhtı pişirme işlemine tabi tutulursa kaşar peyniri elde edilmiş olur ya da direkt olarak salamuraya alınırsa böylece beyaz peynir üretilmiş olur. Peynirde besin değerini belirleyen en büyük etken yağ ve suyun oranıdır.

Evde Peynir Nasıl Yapılır ?

Öncelikle süt güzelce ısıtılır. Kaynar süt 15 ile 20 derece arasında oluncaya kadar soğutulur. Soğuyan süte 1 çay kaşığı peynir mayası eklenir. Daha sonra biraz karıştırılır. Ardından 5 -6 saat kadar mayalanma işlemi için karışım bekletilir. Daha sonra mayalanmış süt temiz bir bez ile süzülür. Süzme işleminin ardından torba süzgeç içerisine konur ve üzerine temiz bir ağırlık konularak 3 – 4 saat kadar süzülmesi için beklemeye bırakılır. En son olarak da peynir torbadan çıkarılır ve tuzlanır ya da salamura yapılarak saklanır. Peyniriniz hazır. Afiyet olsun.