Salça Lekesi Nasıl Çıkar ?

salça lekesi temizleme

Mutfakta kullanılan vazgeçilmez gıdalardan biri de salçadır. Neredeyse tüm yemeklerde kullanılan salça, hoş aromasının yanında yemeklerin en doğal renklendiricisidir. Bu doğal renklendirici aynı zamanda zor leke anlamına gelmektedir. Yemek yaparken kıyafetlere hatta halıya bulaşan salça lekelerine hemen müdahale edilmesi gerekmektedir. Salça lekesi kurudukça halıya ve kıyafetlere daha çok işlemektedir. Ayrıca mutfakta kullanılan bezlere de bulaşan salça hemen temizlenmezse kötü ve kirli bir görüntüye sebep olmaktadır.

Salça Lekesi Kurumadan Temizlenmeli 

Salça lekesi temizlenirken, ovma işlemi kesinlikle denenmemelidir. Bu lekeyi daha çok bulaştırmaktadır. Dağılan leke daha geniş alana yayılır ve temizlenmesi daha da zorlaşır. Salça lekesinin kurumadan temizlenmesi daha verimli sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. İlk olarak kumaş üzerindeki salça, mümkün olduğunca çevresine bulaştırılmadan alınmalıdır. Bu işlem bıçak ya da kaşıkla yapılabilir. Salçanın büyük kısmı alındıktan sonra temizleme aşamasına geçilir.

Toz deterjan ılık suda eritildikten sonra lekeli kısım bu su içerisinde çitilenmelidir. Leke eğer halıdaysa yine aynı su ile halı silinmelidir. Leke halının derinine işleyeceğinden temizleme işlemi birkaç kez tekrarlanmalıdır