Sirke Neye İyi Gelir ? Faydaları Nelerdir ?

sirkenin faydaları

Sofraların vazgeçilmez sosları arasında yer alan sirke aynı zamanda pek çok rahatsızlığın tedavisinde de etkilidir. Rahatsızlıklar ile birlikte özellikle bayanlar güzellik ve cilt bakımı maskelerinde de sirkenin özelliklerinden, faydalarından yararlanabilmekte. Elma sirkesi, üzüm sirkesi ve bal sirkesi ülkemizdeki en çok tüketilen sirkeler arasında yer alır iken sizlere sirkenin ortak faydalarından bahsetmek istiyoruz.

Sirkenin Faydaları Nelerdir ?

  1. Soğuk kış günlerinin en sık yaşanan sorunları olan boğaz ağrısı, grip ve nezleye iyi gelmektedir. Sirke tuzlu bir sıcak su ile karıştırılarak gargara yapılır ve solunduğu zaman etkilerini kısa sürede gösterir.
  2. Sirke, etkili bir mikrop öldürücüdür. Tüm sirke çeşitleri insan vücudunda en sık yer alan salmonella, streptokok mikroplarını öldürecek güce sahiptir. Günümüzde pek çok hastanede sirke dezenfektan ürünü olarak da kullanılır.
  3. Sirke, su ve bal ile karıştırarak hazırlayacağın içecek ile iştahınızın açılmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle stres ve yorgunluk nedeni ile kilo alımı yaşamayanlar bu içeceği her gün düzenli olarak tüketebilir.
  4. Böbrek taşı düşürmek için etkilidir. Her gün düzenli olarak iki veya üç yemek kaşığı sirkeyi ılık su ile karıştırarak tüketip böbrek taşı ağrılarını dindirebilir, daha kolay düşürebilirsiniz.
  5. Sirke acı dindirmek konusunda oldukça etkilidir. İltihap sorunlarını da ortadan kaldıran sirkeyi her gün bal ve su ile karıştırarak bir yudum içmeniz vücut sağlığını korumak için yeterli olacaktır.