Sağlıklı Kilo Vermek için Ne Yapmalıyız ?

sağlıklı kilo verme

Kilo hayatımızda her şeyi olumsuz yönde etkiler. Kilo nedeniyle nefes alış-verişlerimizde sorunlar ortaya çıkabilmekte, hareket güçlüğü çekmekte ve birçok sosyal aktivitelerden geri kalmaktayız. Bunun için de düzenli bir diyet ve beraberinde düzenli egzersizlerle kilo vermemiz oldukça kolay bir hal alacaktır. Özellikle biz kadınlar için bu diyet konusuna neredeyse 15 yaşında başlamakta, daha zayıf ve daha ince görünmenin peşindeyiz.

Diyet yapmak, zayıflamanın en önemli faktörlerden biridir, fakat sağlıksız bir diyet kişinin sağlığını olumsuz etkileyeceği gibi, kalıcı hasarlar bırakması da mümkündür. Bu yüzden diyetler doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Fakat sağlıklı diyet için birkaç değişmez kural vardır.

Sağlıklı bir diyet için öncelikle kızartılmış ya da yağ oranı yüksek besinleri hayatımızdan çıkartmalıyız. Mesela bir patates kızartmak yerine patatesi haşlamalıyız. Asitli içeceklerden uzak durmalıyız. Asla karnımız şişene kadar yememeli, porsiyonlarımızı mümkün oldukça küçültmeliyiz.

Kalori bakımından az, vitamin, mineral bakımından zengin yiyecek- içecekler tüketmeliyiz. Diyet pilav, diyet pizza, ton balıklı diyet salata, diyet usulü makarna yemekleri en sağlıklı kilo verme yöntemleri için uygun yemeklerdir. Özellikle diyet çorbaları, hem daha sağlıklı, hazırlaması daha kolay ve pratik ayrıca aileniz ile beraber tüketebileceğiniz yiyeceklerdir.

Sağlıklı kilo vermek için, sadece yiyecek-içecek yöntemlerini değiştirip, kendimizi kısıtlamakla mümkün değildir. Bunun yanında günde düzenli olarak 2 ya da 2,5 litre su tüketilmeli, evde ya da dışarıda düzenli günlük egzersizleri uygulanmalı, en önemlisi de birkaç günde gözle görülür sonuçlar beklenmemelidir. Her insanın vücut tipi farklıdır. Bazı insanlar çabuk kilo kaybı yaşarken bazı insanlar geç kilo verebilirler. Bu yüzden sağlıklı kilo vermek için, sabır ve kararlılıkla size önerdiğimiz yöntemleri düzenli bir şekilde uygulamalısınız.