Sıvı Diyeti Nedir ? Nasıl Yapılır ?

sıvı diyeti

Sıvı diyeti, adından da anlaşıldığı gibi sıvı gıdalardan oluşturacağımız, katı besinlerin bu diyet listesinde fazla yer almadığı bir zayıflama yöntemidir. Piyasada birçok sıvı diyetleri yer almaktadır. Vücudun % 70’e yakın bir kısmı sudan oluşmaktadır. O yüzden sıvı diyetini 10 günden fazla yapmamanızı öneriyoruz.

Sıvı Diyeti Nedir?

Sıvı diyeti; karpuz, kavun, çorba, gibi sıvı maddelerden oluşan meyveler yemeklerle elde edilen diyet yemekleriyle yapılan bir zayıflama yoludur.

Sıvı Diyeti Nasıl Yapılır?

Sıvı diyetinde yapmanız gereken diyet listesine 10 gün boyunca sadık kalmanız ve bunu çeşitli egzersizlerle desteklemenizdir.

Sıvı diyeti listesinde tüketeceğiniz meyveler; Karpuz, Kavun, kiraz, kayısı, şeftali, portakal, greyfurt meyveleridir.

Sıvı diyetinde tüketebileceğiniz sebzeler; Tüm sebzeler serbesttir. Maydanoz, lahana, kereviz, yeşil soğan, soğan suyu, marul, brokoli vb. yeşil sebzeler kızartma veya yağda alınmadığı sürece sıvı diyetinde serbesttir.

Sıvı diyetinde tüketebileceğiniz yemekler; Lahana çorbası, mercimek çorbası, taze fasulye, Haşlama beyaz etler, tavuk çorbası serbesttir.

Sıvı diyetine örnek olarak bir program yapacak olursak. Fazla kilolarınızdan kurtulmanız için bu diyet diğer beslenme programlarına göre biraz katı ve zordur. Eğer bir hastalığınız var ise diyete başlamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Hiçbir diyet programını ve zayıflama ilacı haplarını doktorunuza başvurmadan kullanmamanız gerektiğini hatırlatırız.

Diyetin sabah kahvaltısında; Bir kâse lahana çorbası, bir dilim peynir, bir dilim kepekli ekmek ve bitkisel yeşil çay ile tamamlıyoruz. Ara öğünlerde sıvı diyetinde serbest olan meyveler tüketilebilir.

Diyetin öğle yemeğinde; 100 gram tavuk haşlaması, sıvı diyetinde belirtilen yeşilliklerden yapılmış bir sebze salatası, bir kâse yoğurt tüketimi yapılmalıdır. Ara öğünlerde belirtilen meyveleri tüketebilirsiniz

Diyetin akşam yemeğinde; Deniz ürünlerinden kabuklu olan bir balığı seçebilirsiniz. Mevsim salata ve iki dilim kepekli ekmek ile diyetinizi tamamlayınız. Geceleri çay olarak yeşil çayın zayıflatıcı etkisinden yararlanarak ve bu diyeti spor ile destekleyerek 10 günde 3 kilogram verebilirsiniz.

1 Aylık Sıvı Diyeti Listesi

Aşağıda vermiş olduğumuz listeyi 1 ay boyunca aralıksız uygulamanız gerekmektedir. Yukarıda hangi yiyecek ve içeceklerin birbirleriyle değişebileceğinden bahsettik. Bunları kendinize göre uyarlayabilir ve günlük olarak değiştirebilirsiniz.

Sabah

1 Bardak Portakal Suyu
1 Bardak Limonlu Su
1 Adet Ceviz

Ara Öğün

İstediğiniz Kadar Limonlu Su veya 1 Bardak Şekersiz Süt

Öğle

İstediğiniz Kadar Tuzsuz Ayran
İstediğiniz Kadar Çorba

Ara Öğün

İstediğiniz Kadar Meyve Suyu

Akşam

100gr Yağsız Labne Peyniri
Meyve Suyu veya Maden Suyu