Yumurta Lekesi Nasıl Temizlenir ?

yumurta temizleme

 

Meyvelerin, meyve sularının ve yumurtanın lekesi en zor lekeler arasındadır. Bu lekeler, zor temizlendiği gibi oldukça da rahatsız edici koku verirler. Özellikle yumurta lekesi yumurtanın sarı kısmı nedeni ile zor temizlenmekte ve kokusu zor giderilmektedir. Fakat yumurta lekesini gidermek için yapılacak basit yöntemler ile yumurta lekesinden ve onun salmış olduğu pis kokudan kurtulabilirsiniz.

Yumurta lekesinin giderilmesi için neler yapılabilir?

  • Eğer ki yumurta halınıza dökülmüş ise ve katılaşmamış ise yapmanız gereken şey 1 kâse kaşığı amonyak’ı kâsede karıştırarak sıvı hale getirmeniz ve daha sonra lekeli kısma uygulamanız gerekecektir. Daha sonra bulaşık teli ile iyice ovalayıp o kirli kısmın gitmesi için kuru bir bez ile sileceksiniz. Ve kötü kokunun gitmesi içinse şampuan ya da sıvı sabun ile ovalamanız yumurta lekesinin giderilmesinde sizlere yardımcı olacaktır.
  • Yumurta lekesi katılaşmış ise öncelikle yapmanız gereken şey öncelikle katılaşmış kısmı kazıyarak temizleyin. Daha sonra amonyaklı su hazırlayarak lekenin üzerine dökün. Amonyaklı su yerine oksijenli su da kullanabilirsiniz. Leke yumuşamaya başlayacaktır. Yumuşayan lekeyi bulaşık süngeri ile temizleyin. Eğer ki leke hala tam olarak geçmemişse üzerine pudra ve sofra tuzu dökün. Pudra ve sofra tuzu hem lekenin geçmesini sağlar hem de yumurta lekesinin salmış olduğu pis kokunun giderilmesinde etkilidir.
  • Küçük yumurta lekelerinin temizliğinde ise daha basit yöntemler uygulayabilirsiniz. Mesela üzerine sofra tuzu dökerek onu ovalayabilirsiniz. Geçmemesi halinde kumaşa ya da halıya zarar vermeyecek derecede tazyikli ve soğuk suyun altına tutarak lekenin gitmesi sağlanabilir.