Yumurta Sarısının Rengi Nasıl Olmalıdır ?

yumurta rengi

Merhabalar efendim bugün sizlere yumurta ve tavuklar hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum. Özellikle son dönemlerde çiftlik tavukları sayısı, tüketimdeki aşırı artmadan dolayı gözle görülür bir biçimde arttı. Böyle olunca da insanların kafalarında türlü türlü soru işaretleri oluştu.

Biz de bugün sizlere bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Sarısı koyu renkte olan yumurtalar; Uzmanlar sarısının koyu renkte olan yumurtaların daha yararlı olduğu görüşündeler. En yararlı olan yumurtanın sarısının renginin turuncuya çalan olduğu belirtiliyor.

Rengi en açık sarı olan yumurta ise çok sağlıksız olarak nitelendiriliyor. Böylece yediğimiz yumurtanın ne kadar sağlıklı olduğunu da anlamış olacağız.

Yumurta sarısı tavuğun durumunu anlatıyor; Yukarıda da bahsettiğimiz gibi açık renkli yumurta sarısı sağlıksız demiştik. Ve yumurtadan da tavuğun sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olabileceğimizi de belirtmiştik.

Maalesef tavuk tüketimi arttıkça tavuklar yapay yemlerle ve hiç yerinden kıpırdamadan yumurtlamaya başlıyor. Bu da tavuk ve yumurtasını olumsuz yönde etkiliyor. Hatta tavuk çiftliğinde tavuklar hiç güneş almadan beslenip sonra kesimhaneye gidiyorlar.

Bunu durdurmak maalesef mümkün değil fakat köy tavuğu ile beslenmek mümkün. Köy tavukları doğada dilediği gibi besinler yediği için sağlık yönünden çok daha faydalıdırlar.

Gezen tavuk yumurtasının rengi genellikle koyudur. Yumurtanın sarı rengi ise turuncuya dönüktür.

Bu sayede tavuğun da sağlıklı olduğunu söylemektedir. Ve vücudumuzun ihtiyacı olan protein,amino asit gibi yapı taşlarının doğal yoluyla alınması mümkündür.