6 Aylık Bebek Kahvaltısı

6 aylık bebe kahvaltısı

Bebekler doğdukları andan itibaren, 6 aylık oluncaya kadar sadece anne sütü ile beslenmelidir. Bebeğine süt veren anneler ne kadar şanslı ise anne sütü alan bebekler ondan çok daha şanslılar. Anneler için gece kalkıp mama yapmanın ne zor olduğunu bilirsiniz. Bebek ağlar, anne mamayı bir an önce hazırlamaya çalışır, o da bazen gecikir ya da sıcak olur. Bu sefer de soğutmak için uğraşır. Hava soğuksa üşür. Gezmede problem… Oysa sütü olup da bebeğini emziren anne bu zorlukların hiç birini yaşamaz. Bebek ise en sağlıklı şekilde beslenir. Hastalıklardan korunur.

Bebeklerinizi iki yaşına kadar emzirebilirsiniz. Ama bebek 6 aylık olduktan sonra artık kahvaltı yapabilir.Altı aylık olan bebek, artık daha hareketli ve enerjiktir. Bundan dolayı bebeğin, vitamin ve minarele ihtiyacı vardır. Bunların yerine konulabilmesi için bebeğe ek gıda takviyesi yapılır. Fakat bu gıdalara birden yüklenilmez, azar azar verilir. İleriki günlerde biraz daha arttırılır. Altı aydan önce asla verilmez, çünkü bebeğin metabolizması buna uygun değildir. Bebek yutmayı beceremez, bağırsakları henüz gelişmediği için kabız olabilir, ya da ishal olabilir. Anne sütünü almak istemez, o zaman da protein açığı olabilir. Gaz sancıları artar, büyümede gerileme olabilir. 6 ile 8 ay arası bebeğin enerjisinin %80’ni anne sütünden alınmalıdır. Geri kalanı ise hergün iki farklı besinden sağlanmalıdır.

Mevsimine göre sebze ve meyvelerden püre yapılabilir. Muhallebi çeşitleri verilebilir. Patates ve havuç  püresiyle başlayabilirsiniz. Bunu yeşil yapraklı sebzeler, pazı ve ıspanak gibi kabak püresi takip edebilir. Tarhana ve yayla çorbası tercihleriniz arasında yer alabilir. Bunlar çok faydalı gıda ürünleridir. Bebeklerinizi  tuz ve şekerden uzak tutun. Yediklerine bir miktar zeytin yağı ilave edebilirsiniz.