Kıymalı Gözleme

kıymali gözleme tarifi

Geçmişten günümüze kadar yemek tarifleri incelendiği zaman gözlemenin tarihinin Fatih Sultan Mehmet’e kadar uzandığı gözlenmektedir. Bazı yörelerde sac böreği ya da cızlama olarak da adı geçen gözleme özel günlerde, düğünlerde, davetlerde birçok bölgemizde mutlaka bulunan yiyeceklerden biridir.

Son zamanlarda özellikle yazlık bölgelerinde de hem maliyeti ucuz olması hem de lezzetli olması bakımından sıklıkla tercih edilmektedir. Doyurucu olması sebebiyle ve doğal malzemelerle hazırlanışı sebebiyle oldukça çok tercih edilmektedir. Yufkadan gözleme tarifi kolaylıkla hazırlanmaktadır. Özellikle pazar sabah kahvaltılarında önemli yer tutup günün her saatinde sıcak şekilde tüketilmelidir.

Gözleme Kalorisi

Gözleme glisemik indeksi ve karbonhidrat oranı yüksek besin olması sebebiyle her gün tüketilmemesi gereken bir yiyeceğimizdir. Gözleme 8 dilim ekmek, 1 et ve 1 yağ ile eş değer niteliğe sahiptir. 100 gramdan oluşan 1 porsiyon gözleme 269 kcal besin değeri içermektedir. 6.83 yağ içermekte olup kolesterolü bulunanlar için de sağlıksızdır. Gözleme yapılışı ve hazırlanış aşamaları ile oldukça kolaydır. 10.09 kolesterol değerine sahiptir.