Maklube

maklube nasıl yapılır

Maklube Anadolu’nun en sevilen, en çok tercih edilen yemeklerindendir. Yapımı oldukça kolay ve tadı enfestir. Bunun yanı sıra görüntüsü ile de büyülemektedir. Bu nedenle sofralarda oldukça tercih edilmektedir. Makbule yapımı Anadolu kadınları tarafından oldukça severek yapılır ve bu nedenle de lezzeti dillere destandır. Aynı anda aynı tepsiden bütün ev halkı doymaktadır. İçerisinde eti, pilavı, salatası ve yoğurdu hazır olduğu için tabak kirletmeye bile gerek yoktur.

Maklube Kalorisi

Maklube oldukça sevilen yemekler arasında yer almaktadır. 100 gram maklubenin kalorisi 250 kcal olarak ölçülmektedir. Bir porsiyonda da aşağı yukarı 93 gram maklubenin kalorisi ise 233 kcal olarak tespit edilmektedir. Genel olarak bakıldığında yemek içerisinde hem ana yemek hem pilav hem de yoğurt ve salata olduğu için öğün olarak kalorisi az bir yiyecektir.

Maklube Tarifi

Maklube oldukça bereketli bir yemektir. 1 tencere pilavdan ana malzemesi olduğu için 6 kişilik hazırlasanız da bu sayı 8’e kadar yükselebilmektedir. Tarifimiz 6 kişilik Maklube tarifi olsa da bereketlenecek olan pilavınızdan başkaları da nasiplenebilir.