Alzheimer’ı Önleyen Besinler – Unutmaya Son !

Alzheimerı Önleyen Besinler

Alzheimer hastalığının sebebini artık biliyoruz. Beyinde bildiğimiz birkaç adet ve belki de henüz bilmediğimiz birkaç adet daha olmak üzere bir dizi proteinin birikmesi neticesinde oluşan beyin hücre ölümü hastalığın gelişimine neden oluyor. İnsanlar arasında bunama olarak bilinen Alzheimer bilişsel yetenekleriniz ciddi aksamalara neden olur. Ancak alzheimer önleyen besinler tüketerek bu hastalığın genç yaşlarda önüne geçme şansınız bulunmaktadır.

Bu nedenle erken teşhisin ve hastalığı önlemek adına yapılacak şeylerin büyük önem taşır. 65 yaş ve üstündeki her 15 kişiden birinde görülen Alzheimer’ın nedenlerinin arasında yaşlılık, kalıtsal özellikler ve travmalar yer aldığını belirtirken hangi besinleri tüketmemiz gerektiği konusunu ele alıyor; “Henüz kesin tedavisi bulunamayan bu hastalığın oluşumunu engelleyecek, beyin fonksiyonlarını güçlendirecek ve hafızayı kuvvetlendirecek çeşitli besinlerin olduğu biliniyor.

alzheimer-hastaligi-tedavi

Hafızaya iyi gelen yiyecekler arasında gösterilen besinlerin çoğu omega 3 yağ asitlerini, C vitaminini, B kompleks vitaminlerini, flavonoid ve antioksidan maddelerini içermektedir. Özellikle bu besin maddelerini içeren somon, sar dalya, uskumru, ton balığı, ceviz, badem, zeytinyağı, avokado, yeşil yapraklı sebzeler, yaban mersini, karadut, çilek, turunçgiller ve köri baharatı Alzheimer’ı önleyici besinlerdir.

Kalıtsal olduğu düşünülen Alzheimer aynı zamanda yaşlılık, çeşitli hastalıklar ve travmalar da etken olarak görülmektedir. Ancak yapılan araştırmalar Alzheimer oluşumunu engelleyecek çeşitli yöntemlerin olduğunu göstermektedir. Bu yöntemlerin başında beyin fonksiyonlarını güçlendiren ve hafızayı kuvvetlendiren besinler gelmektedir.

İşte sizler için hazırladığımız Alzheimer oluşumunu engelleyen besinler listeleniyor.

Alzheimer’ı Önleyen 7 Etkili Besin

OMEGA-3 YAĞ ASİTLERİ

Sardalya, uskumru, ringa,somon  ve ton balığı büyük miktarda omega 3 içermektedir bu tarz balık çeşitlerini ne kadar fazla tüketirseniz beyin ve sinir sisteminin düzenli çalışmasında büyük bir faydasının olduğunu anlayacaksınızdır.

YABAN MERSİNİ

Zengin  C vitamini ve antioksidan içeriği sayesinde ise yaşla birlikte zayıflayan hafıza için kullanılabilir. Yaban mersini içerisindeki flavonoidler sayesinde beynin hafızadan sorumlu bölge hipokampus üzerinde etkilidir  yaban mersinin tüketen Alzheimer hastaları  zengin c vitamini sayesinde hafıza durumunuzu geliştire bilmekte.

KÖRİ

Zerdeçal içeren bir baharat olan köri  alan kurkumin  sayesinde antikoksindan kaynaklıdır Bu özelliği sayesinde beyinsel riskleri azaltabilir. Alzheimer hastalığını önlemek isteyenler yemeklerinde özellikle köri baharatını tercih edebilirler.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay, içindeki flavonoidler sayesinde hafızayı geliştirmektedir. Böylelikle Alzheimer hastalarının bilinen hastalıklarından olan unutkanlık için yeşil çayın katığı büyük bir katkı vardır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar, Alzheimer hastalarının beyinlerinde plak oluşturan proteinlerin üretiminin azaltılmasına yardımcı olur ve hafızayı zayıflatan nöron kaybını baskılar.

alzheimer-besin

AVOKADO

Beyin sağlığı için birinci derecedeki önemli meyvelerden bir tanesidir. Kolesterolü yükseltmez aksine kolestrolü düşüren bir meyvedir. Yüksek miktarda antiksidan olan E vitamini içerdiği sayesinde nöron ve sinir kat sayılarını koruyarak Alzheimera yakalanma riskini azaltır.

TURUNÇGİLLER

Sağlıklı beslenme; diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı ve daha pek çok hastalığa yakalanma riskini azaltırken, beyin fonksiyonlarını da geliştirerek unutkanlığa iyi gelir ve hafızayı güçlendirir.  Ve Örneğin, fazla miktarda doymuş yağ içeren yiyecekler kötü kolesterolün yükselmesine, damarlarda plakalar oluşmasına ve dolayısıyla beyne olan kan akışının azalmasına neden olabilir.

ISPANAK

Ispanak mineraller bakımından zengin olduğu  ve folik asit, Alzheimer hastalığından korunmak ve yaşa bağlı unutkanlığın tedavisi için önerilen vitaminler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. 1 kâse çiğ ıspanak günlük folik asit ihtiyacının yaklaşık %60’ını karşılar.

alzheimer-besin

Alzheimer Önleyen Besinler için Ortak Özellikler

Kalp-damar sorunu risklerini azaltan belirli besinler vardır. Diğer bir deyişle, bunların doğal bileşenleri korkulan amiloid plaklarının belirmesini önleyebilir. Bunlar doğal olarak Alzheimer hastalığına karşı koruyucu özelliğe sahip besinlerdir. Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlayan besinler konusunda bahsederken her biri bolca C vitamini içeren ve önemli antioksidan özelliğine sahip olan limon, portakal, çilek, mango, yaban mersini gibi turunçgilleri saymamak olmaz. Bu bileşikler beyninizde zararlı içeriklerin birikimini önler. Bunlar mükemmel temizleyici ve koruyuculardır.