Dünyanın En Sağlıksız 9 Besini

sağlıksız besinler

Sıklıkla tüketilen sağlığa zararlı besinleri içerikleri ile sizlere açıklayacağız. İçeriğindeki zararlı maddeleri detaylı bir şekilde sizlere sıraladık. Aslında neredeyse her mevsimde TV ekranlarında yâda internette karşımıza çıkan sağlıksız besinler ile ilgili haberler dikkatimizi çekmiştir fakat son olarak ABD araştırmaları sonrası bir liste yayınlandı. Bu listeden yola çıkarak dünyanın başlıca sağlıksız besinlerini sizler için derledik. Bu ürünleri tek başına veya herhangi bir yemeğin içinde tüketmeniz sizler açısından sağlıklı olmayacaktır. Ancak lezzet bakımından bakacak olursak çoğu kişinin yemekten hoşlandığı besinler bulunuyor. Hep birlikte incelemeye geçelim.

İşlenmiş ürünler

Öncelikle işlenmiş ürünlerle başlayabiliriz. İşlenmiş et ürünlerinin aşırı tüketilmesiyle %26 oranın da sağlıksız beslenme nedenli ölümler görülmekte. Salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş ürünler dünyanın en sağlıksız besinleri sıralamasında ön sıralarda yer almaktadır. Bu tür işlenmiş et ürünleri içeriğinde bulunan koruyucu maddeler ve fazla tuz insan sağlığını tehlikeye atıyor. İşlenmiş et ürünlerinin içeriğindeki nitrat ve tuz sağlığa zararlıdır. Sağlıksız besinler arasında yer alır. Tüketilmesi sağlığınıza zarar verirken yapılan araştırmalarda aşırı tüketilmesi ölümle sonuçlanabilir.

Konserve yiyecekler de içeriğinde bulunan katkı maddelerinden dolayı sağlıksızdır.

Aşırı yağda kızartılmış ürünler

Yağda kızartılmış hazır yiyecekler. İçeriğindeki hidrojeniz yağ sağlığa zararlıdır. Trans yağ ile kızartılmış işlenmiş yiyecekler sağlıksız besinlerdir. Bunlar arasında patates kızartması ön sırada gelebilir. Patlamış mısırlar trans yağ içerir ve sağlığa zararlıdır. Tavuk nagget ise içeriğinde bulunan gıda boyası, karajenan maddelerinden dolayı sağlıksız bir besindir. Tüketilmesi önerilmemektedir.

Ayrıca aşırı yağda kızartılar hamur ürünleri de sağlıksız besinlerdir ve sağlığa zararlıdır. Lokma gibi yağda fazla yağda kızartılan ve şerbet içine atılan tatlılarda sağlıksızdır. Bu tatlılar hem fazla yağ ihtiva eder hem de yüksek oranda şeker içerir. Yapılan araştırmalara göre içerisinde kanserojen madde içerdiği belirlenmiştir.

Poğaça ve benzeri yiyecekler özellikle çalışan kesimin kahvaltı niyetine çok sık tükettiği ürünlerdir. Lakin içeriğindeki trans yağlar ve karbonhidrat nedeniyle sağlıksız besinlerdir. Tüketilmesi önerilmez.

İçeriğindeki zararlı madde Monosodyum glutamat nedeniyle tüm Cips çeşitleri de sağlığa zararlıdır.

Tatlandırıcılar

İçeriğinde bulunan suklaroz sağlığa zararlıdır. Tatlandırıcılar zararlı besinler arasında yer almaktadır.

Şekerlemeler

İçeriğindeki boya, şeker ve doğmuş yağ nedeniyle sağlığa zararlıdır. İnsan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri hayli fazladır. Sağlıksız besinler arasında yerini alan şekerlemeler özellikle çocuklardan uzak tutulması gereken yiyeceklerdir. Endüstriyel şekilde üretilmiş Dondurmalar ve üzeri çikolata ile kaplanmış ambalajlı yiyecekler de sağlıksızdır.

Tahıl gevrekleri de içeriğindeki şekerden dolayı sağlığa zararlıdır.

Kahve kreması

İçeriğindeki zararlı maddeler Titanyum dioksit, trans yağlar ve şeker nedeniyle tüketilmesi önerilmemektedir. İnsan sağlığına zararlıdır. Bunun yanında 3’ü bir arada şeklinde piyasaya sürülen kahvelerde içeriğindeki katkı maddelerinden dolayı sağlığa zararlıdır.

Hazır Sandviçler

Hazır sandviçler de sağlıksız besinlerdir. İçeriğindeki yüksek orandaki tuz, gıda boyaları ve işlenmiş ürünlerden dolayı sağlıksız besinler arasındadır. Fast-food burgerler de aynı şekilde sandviçler gibi sağlıksız besinlerdir. İçeriğindeki işlenmiş ürünler, aşırı tuz sağlıksızdır. Bu ürünlerin besleyici değeri hiç olmadığı gibi sağlığa ciddi oranda zarar verir. Yüksek kalorilidir ve obozite ye yol açar.

Dondurulmuş ürünler

Özellikle dondurulmuş balık ve deniz ürünleri sağlığa zararlıdır. İçeriğinde zararlı Tert-bütilhidrokinon maddesi bulunmaktadır.

Margarinler

Margarinler de sağlıksız besinler arasında yer almaktadır. Tüketilmesi önerilmemektedir. İçeriğindeki Potasyum sorbat, trans yağ, soya yağı ve gıda boyası maddelerinden dolayı sağlığa zararlıdır.

Gazlı İçecekler

Son olarak gazlı içecekler de sağlığa zararlıdır. Her ne kadar son yıllar da tüketimi azalmaya başlasa da sağlığımızı tehdit etmeye devam etmekte. Diyet, lıght yâda zero gibi şekersiz diye öne sürülen yan ürünlerinde hiçbir şekilde kullanılmaması gerekir. Aynı oranda bunlar da diğer gazlı içecekler gibi sağlıksız besinlerdir. Enerji ve sporcu içecekleri de sağlıksızdır.