Hamile Hanımların Uzak Durması Gereken 10 Besin

Hamilelik döneminde anne adayları yepyeni bir hayata merhaba diyor. Bu zorlu süreçte giyim tarzından, yemek tarzına kadar her şey değişiklik gösterir iken özellikle hem anne sağlığı, hem de bebek sağlığı için dikkat edilmesi gereken besinler bulunmaktadır. Aşağıda sizlere sunacağımız 10 besinden hamilelik süreci boyunca uzak durmanız hem kendi sağlığınız, hem de bebeğinizin sağlığı için önemlidir.

Az Pişmiş ya da Çiğ Yumurta

et

 

Bağırsak enfeskyionu rahatsızlığı hamilelik döneminde oldukça sık görünen bir durum. Bu durumun en büyük tetikleyicisi de salmonella bakterileri ile rahatsızlığı yol açan az pişmiş ya da çiğ yumurta. Gıda zehirlenmesine de yol açmakta olan az pişmiş ya da çiğ yumurta yerine pişmiş yumurta tercih edilmelidir.

Pastörize Edilmemiş ya da Küflenmiş Peynir

süt ürünleri

 

Hamilelik sürecinde uzak durmanız gereken diğer bir besinde pastörize edilmemiş sütten üretilen peynir ve küflenmiş peynirdir. Pastörilize edilmemiş sütten hazırlanan veya küflenmiş olarak tüketilen peynir içerisinde yer alacak listeria bakterisi ile düşük riski oluşturmaktadır.

Karaciğer

 

karaciğer yemek

Hamilelik döneminde sağlısız besinler arasında karaciğer yer almaktadır. Yüksek miktarda A vitamini içerdiği için anne adaylarına önerilmemektedir.

Az Pişmiş ya da Çiğ Et

et

Toksoplazma riski olduğu için az pişmiş ya da çiğ et hamilelik döneminde tüketilmemesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Toksoplazma, hamilelik döneminde düşük oluşmasına veya kusurlu doğum gerçekleşmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda salam, sosis ve pastırma gibi gıdalardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Cips ve Kızartmalar

cips

Kızartma ve cips besinlerinde yer almakta olan akrilamid maddesi kansere neden olmaktadır. Bundan dolayı özellikle hamilelik döneminde cips ve kızartma ürünlerinden uzak durulmalıdır.

Kabuklu Deniz Ürünleri

deniz ürnleri

Hamile bayanlar için uzmanların tüketilmemesi gereken besinler listesinde kabuklu deniz ürünleri yer alıyor. Bu ürünler özellikle midye, istiridye ve karides. Özellikle az pişmiş veya çiğ olarak tüketildiği için hamilelik döneminde bu gıdalardan uzak durmalısınız.

Alkollü İçecekler

alkol içecek

Hamilelik süreci boyunca alkollü içecek tüketimi hem anne sağlığı, hem de bebek sağlığı için risklidir. Kesinlikle uzak durulmalıdır.

Bazı Bitki Çayları

bitki çayı

Bitki çayları her mevsim düzenli ve doktor tavsiyesi ile alındığında oldukça sağlıklıdır. Ancak hamilelik döneminde bazı bitki çayları hem anne sağlığına, hem de bebek sağlığına olumsuz etkide bulunmaktadır. Hamilelik sürecinde doktorunuzun önermediği bitki çaylarını tüketmemeye özen gösterin.

Fazla Şeker İçeren Tüm Gıdalar

tuz

Reçel ve marmetlar başta olmak üzere hemen hemen tüm pastahane ürünlerinden hamilelik döneminde uzak durulmalıdır. Bu gıdalar içerdikleri fazla şeker oranları ile gebelikte zarar oluşturmaktadır.

Soya Ürünleri

soya ürünleri

Genetiği ile oynanmış olarak hazırlanan tüm gıdalar hamilelik döneminde farklı riskler ortaya çıkartmaktadır. Bu süreçte soya ürünlerinden uzak durulmalıdır.