Islak Kek

ıslak kek

Yapımı oldukça kolay ve lezzetli bir tarif olan ıslak kek ve birçok kişi tarafından browni olarak bilinir. Aslında birbirinden farklıdır ve her zaman karıştırılan ancak 2 farklı malzemelerden oluşan 2 farklı tariftir. Browni de kek kuru olur ve genelde içinde fındık, ceviz veya parça çikolata gibi ağıza gelen malzemeler bulunur. Ayrıca ıslak keke göre daha kurudur.

Özellikle üstünde pişme esnasında kabuk oluşur ve çatlayan görünümü ile iştah artıran bir görünüme sahiptir. Islak kek ise aslında hepimizin bildiği gibi hazırlanan kek karışımından 1 bardak çiğ olarak alınır ve pişmiş olan sıcak  kekin üzerine dökülür. Islak kek yerken ağıza akışkan bir çikolata sosu gelir. Browniyi el ile yiyebilirsiniz ancak ıslak keki çatalla yemeniz gerekir. Bu yüzden ıslak kek ve browni birbirinden farklıdır.

Islak kekin yapılışı esnasında hazırlanan harçtan üzerine dökülmek için alınan sıvı karışımın içinde çiğ yumurta olması bazılarını rahatsız etmektedir. Bu yüzden bunu engelleyen farklı ıslak kek tarifini yazımızın ilerleyen kısımlarında yer alacaktır. Şimdi hazırlayacağımız ıslak kekin 1 porsiyonu 150 kaloridir ve oldukça lezzetlidir.

kek kek