Kıymalı Biber Dolması

biber dolması

Türk toplumunun damak tadına uygun olan ve önemli bir yeri olan dolma herkes tarafından sevilen yemekler arasında bulunmaktadır. 537 çeşit patlıcan yemeğinin bulunduğu Türk mutfağında hemen hemen her yörede yapılan milli yemeklerden biridir. Dolmanın yapılış tarihi Orta Asya Türklere kadar uzanmaktadır.

Türk toplumu kışlık yiyeceklerini genellikle kurutarak saklamaktadır. Kurutulan yiyeceklerin çoğunluğu sebzelerdir. Etsiz biber dolması tarifi de her zevke hitap eden tatlardan biridir. Özellikle sulu yemek yapımı ve dolma için kurutulmuşlardır. Biber dolmasını hem kıymalı hem de zeytinyağlı yapabilirsiniz.

Kıymalı Biber Dolması Kalorisi

Dolma içeriğinde bulunan yoğurt kesinlikle dolmaların yanında tercih edilmelidir. Biber dolma tarifi de en tercih edilenler arasında bulunmaktadır. Glisemik indeksi yüksek olduğundan çabuk acıktırmaktadır. 100 gram dolma içerisinde 58 kcal enerji bulunmaktadır. Orta boyut dolmada ortalama 320 gram içerisinde 184 kcal enerji değeri yer almaktadır. Ortalama 4 ile 6 kişilik dolma hazırlanmaktadır.