Bağışıklığı Güçlendirici Besinler

koronavirüs için besinler

Koronavirüs (Covid-19) 2020 yılının başlarından itibaren Çin’den yayılmaya başlayarak, günümüzde neredeyse tüm Dünya’yı etkisi altına almayı başardı. Özellikle Avrupa’da İtalya ve İspanya olmak üzere ölüm sayısı ciddi anlamda artış gösterdi. Çoğu ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve hükümetin bu yönde karar almayan ülkelerin vatandaşları kendi karantinalarını yaratarak evlerden, ihtiyaç olmadığı sürece çıkmamaya özen gösterdi. İnsanların en çok dikkat ettiği noktaların başında ise bağışıklığı güçlendirici besinler tüketmeye özen göstermek olmaya başladı.

İstatistiklerden yola çıkacak olursak ölümlü vakaların büyük çoğunluğu 65 yaş ve üzeri hastalardan oluşmaktadır. Buradan çıkarılan sonuç ise yaşlandıkça bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi ve böylelikle hastalığa yakalanma riskinin artış göstermesidir. Ancak sadece yaşlıların bağışıklığı düşük olmamakta, kronik hastalar ve beslenmesine dikkat etmeyen kişilerinde bağışıklığı ciddi anlamda düşmektedir. O yüzden bu salgın günlerinde beslenmeye dikkat etmeli ve diyet yapmaktan kaçınılmalıdır.

Bağışıklık Sisteminizi Zayıflatmayın !

Vücudumuzda bulunan zararlı maddelerin yani toksinlerin dışarıya rahatlıkla atılabilmesi için en gerekli madde sıvıdır. Gerekli sıvıyı alabilmek için en güvenilir madde olarak su tüketmeniz gerekmektedir. Tabii ki su tüketmenizi tavsiye ederken, çay, kahve, alkol, meyve suyu gibi besinlerden bahsetmiyoruz. Çünkü içerisinde bulunan kafein, şeker gibi maddeler size bağışıklık anlamında olmasa da farklı bölümlere zararlar verecektir. Bu yüzden en güvenilir besin “su” olarak tercih edilebilir.

Alkol ve sigaradan uzak durun! Çünkü alkol vücuttan hızlı bir şekilde su dışarı atılmasını sağlayacağı için susuz kalmanız aşikardır. Bunu alkol tüketenler ertesi gün aşırı derecede su içmesinden farkına varacaklardır.

Bağışıklığı zayıflatan diğer etkenler ise, kişisel temizliğinize dikkat etmemek, eğer gün içerisinde fazla kirleniyorsanız duş almamak, tükettiğiniz suların temiz olmaması ve haddinden fazla kilolu olmaktır.

Bu yazımızda sizlere “Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Besinler” hakkında detaylı bilgi vereceğiz ve tüketeceğiniz yiyecekler konusunda size yol haritasını çizeceğiz. Her markette bulunduğu için markete gitmeden eve sipariş vermenizi tavsiye ediyoruz.

İşte Bağışıklığı Güçlendirici En Etkili Besinler

  1. Zerdeçal: Yüzyıllar önce koca karı ilaçlarının vazgeçilmezi olmasının sebebi, yaraların hızlı iyileşmesini sağlaması ve anti-oksidan özelliğiyle kansere bile koruyucu etki göstermesidir. Bu yüzden her zaman tüketmeniz gerekenler arasında başrolde olduğunu söyleyebiliriz.
  2. Şeker Patates: A vitamini açısından oldukça yüksek değerlere sahip olan patates, karbonhidrat bakımından yüksektir. Cildi güzelleştirmede de büyük rol oynamaktadır. Kızartması biraz zararlı olduğundan, haşlama olarak veya yemekler içerisinde yemenizi öneriyoruz.
  3. Hindistan Cevizi: Zayıflamayı hızlandırıcı etkisi sebebiyle, sağlıklı vücuda kavuşmanızda büyük rol oynamaktadır. İçerisinde bulunan defne asidinin tükürükle birleşmesi sonucunda oluşan monolorin maddesi, anne sütünde bulunmakta olup, bağışıklığı yüksek oranda arttırmaktadır. Bu yüzden tüketmenizde fayda var.
  4. Mantar: İçerisinde barındırdığı bir çok vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici rol oynamada etkindir. Mikroplara karşı direnç gösteren beyaz kan hücre sayısını arttırmayı başaran besinlerin başında gelmektedir.
  5. Greyfurt: Bilindiği üzere, mandalina ve portakal gibi C vitamini açısından en yüksek değerlere sahip besin olarak bilinmektedir. Nezle, grip ve diğer tüm soğuk algınlıklarını hızlı geçirmek için tüketmenizi öneriyoruz. Doğal yollardan vitamin depolamak için tercih edilebilir.
  6. Yaban Mersini: Özellikle akciğerler üzerinde önemli etkiye sahip olduğu bilinmekte olan yaban mersini her türlü kanser tedavisinde bile tüketilmesi tavsiye edilir. Şeker açısından düşük değerlere sahiptir ve bağışıklığı güçlendirmede etkin rol oynayacaktır.
  7. Keten Tohumu: Vücudunuzda bulunan zararlıları hızlıca uzaklaştırmayı başaran bir anti-oksidan olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalar sonucundan gün aşırı bir çay kaşığı keten tohumu tüketenlerin diğerlerine oranlar çok düşük oradan solunum yollarında hastalık gözlemlendiği görüşmüştür.
  8. Karnabahar: Vücudun standart işleyişini korumasını ve normal değerlerde seyretmesini sağlamak onun en önemli görevidir. Bağışıklığınızı arttırmanın dışında içerisinde bulunan maddeler sayesinde sindirim sisteminizi düzenlemede yardımcı olur.
  9. Karanfil: Öksürmenizin önüne geçerek, soğuk algınlığı probleminin önüne geçmeyi sağlayacaktır. Diş macunlarında kullanılmasının sebebi pozitif etki göstermekte olması ve boğaz sağlığını arttırmasından dolayıdır.
  10. Çay: Her türlü çayda bulunakta olan amino asitler sayesinde bağışıklık sistemi hızlı bir şekilde güçlenmeye başlayacaktır. Mikroplarla savaşmayı başarır. Günlük yaşantımızda sıkça tükettiğimiz çayı ihmal etmeyin.

Koronavirüs konusunda toplumca zorlu günler geçirdiğimiz şu zamanlarda sizleri koruyucu en büyük etken; evden çıkmamaya özen göstermek olacaktır. Bağışıklığı güçlendirici besinler tüketmeye özen gösterin ama lütfen evde kalma olayını atlamayın..