Östrojen İçeren Besinler

östrojen besinleri

Östrojen, hem kadın, hem erkekte bulunmaktadır. Ancak, kadınlarda Östrojen hormonu seviyesi erkeklere göre çok yüksektir. Bu durum, kadınların vücudunun erkeklerden farklı oluşumu belirleyen etkenlerden biridir. Örneğin, kadınlarda göğüslerin daha büyük olması, daha az kıl çıkması, kalça bölgesinin genişliği ve karın bölgesindeki yağlanmanın fazla olması v.b. birçok durumun belirleyicisi östrojen hormonudur.

Östrojen aynı zamanda kadınların üreme ile ilgili etkinliklerini düzenler. Östrojen seviyesini beyindeki hipotalamusun ürettiği LH ve FSH hormonları belirler. Stres gibi ruhsal sorunlar hormonları dengesizleştirebilir ve bu hormonların salgılanmasını düzensiz hale getirebilir.

Menopoz başlangıcında olan kadınlar östrojen dengesizliğine daha eğilimlidir. Östrojen seviyesinde düşüş olduğunda, depresyon, kemiklerin zayıflığı, yorgunluk ve osteoporoz oluşabilmektedir. Yüksek östrojen seviyesi ise, kaslarda kramplara ve uykusuzluğu yol açabilmektedir. Bu sıkıntıları gidermek için ise, non- steroidler yerine bol miktarda östrojen içeren yiyecekler tüketilmesi gerekir.

 

Östrojen içeren besinler:

– Nohut; Nohut, fitoöstrojen deposudur. Fitoöstrojen de birebir östrojen olmasa da, östrojeni taklit eder ve onun yerine geçebilir. Nohut ayrıca, lif ve protein kaynağıdır.

– Kurutulmuş meyveler; Erik, hurma, kayısı başta olmak üzere bir çok meyve, fitoöstrojen içermesi nedeniyle östrojen seviyesini düzenlemede yardımcıdır.

– Bezelye; Bezelye de fitoöstrojen içeriği nedeniyle, östrojen seviyesini arttırarak dengelemeyi sağlar.

– Susam; Bol miktarda fitoöstrojen (Lignan) içermektedir.

– Tofu; Soya sütünden imal edilen tofunun içinde, bol miktarda fitoöstrojen (İzoflavon) bulunmaktadır.

– Keten tohumu; Keten tohumunda, yine Lignan olarak da bilinen fitoöstrojenler bol miktarda bulunmaktadır. Sindirim sistemini düzenler ve tokluk hissi verir.

– Soya yoğurdu; Soya yoğurdu da fitoöstrojenler bakımından çok zengindir.

Yukarıda, östrojen içeren besinler ile ilgili bilgiler sunduk. Özellikle orta yaş bayanların bolca tüketmesini tavsiye ederi. Sağlıklı günler dileriz.