Siyah Kuşüzümü Yağı Faydaları

kuş üzümü yağı faydaları

Siyah kuş üzümü yerden 60-120 cm yüksekliğe kadar uzayabilen, akçaağaç benzeri yaprakları bulunan doğa bir çalı türüdür. Latince adı ribes nigrum olan siyah kuş üzümü sağlık açısından önemli bir bitkidir. Doğal bir yağ olan siyah kuş üzümü yağı,  birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Haziran ve Eylül ayları arasında beyaz renginde çiçekleri olan, bahçe ve kenarlarda, harabeliklerde görülen zehirli bir bitkidir.  

Siyah kuş üzümü yağı faydaları saymakla bitmez.  Rahatsızlıklar nedeniyle tedavi görüyorsanız ve ileri seviyede hastalıklarınız mevcutsa siyah kuş üzümü yağı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışınız.

Siyah kuş üzümü yağı beyin fonksiyonları için önemli rol oynayan omega 6 yağının bir türü olan gama linoeik asit yönünden oldukça zengin bir bitkidir.  Omega yönünden zengin olan balık yağının kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğunu biliyoruz.

Balık yağında olduğu gibi siyah kuş üzümü yağıda kolesterolü düzenlemede oldukça etkilidir. Bazı araştırmalarda siyah kuş üzümü yağı kapsülü kullanan hastalarda iyi kolesterol değerinin yükseldiği gözlenmektedir.

Siyah kuş üzümü yağı faydalarının arasında mide bağırsak enfeksiyonlarına yol açan helicobacter pyroli adlı bakterinin bağırsak yüzeyinde tutunmasını engellediği bazı araştırmalar tarafından söylenmektedir. Ülser tedavisinde siyah kuş üzümü yağı kullanılmaktadır.

Saç, tırnak ve cilt güzelliğinde birebir etkilidir. Aynı zamanda bağışıklık sitemini güçlendirir.  Yüksek tansiyon tedavisinde de kullanılır.  Bağırsakları yumuşatıcı etkisi vardır.

Başka bir araştırma sonucuna göre de A ve B tipi gribin vücutta yayılmasının siyah kuş üzüm yağıyla engellenebileceği söylenmektedir.  Siyah kuş üzümü yağı gribin tedavisinde gribin yayılmasını yavaşlamasını sağlamaktadır.

Kanamalı bir rahatsızlığınız varsa bu yağı kullanmanızı tavsiye etmeyiz.  Hamile ve emziren bayanlarında bu yağı kullanmaları tavsiye edilmez. Siyah kuş üzümü yağı kullanımına başlamadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.