Ramazan Diyeti Listesi

diyet listesi

Genel olarak kadınların en büyük derdi aldıkları kilolardır. Gün geçtikçe kilosu fazla olan kişilerin sayısı artmaktadır. Azalan aktiviteye hazır yemekler de katılırsa kilo almanın sebeplerinden bazıları anlaşılmış olur.

Hormon sebepli ya da hamilelikte alınan fazla kilolar da vardır. Ramazan ayı geldiğinde oruç tutanlar bir miktar kilo vermeyi ummaktadır. Ancak umduklarını bulamayıp üstüne daha kilo alanlar da olmaktadır. Ramazan Diyeti uygulanarak hem kilo almanın önüne geçilebilir hem de kilo verilebilir.

Bir diyet listeniz varsa Ramazan ayında yemek yeme saatlerinizde değişiklik olabileceği için diyetinizin yeniden ayarlanması gerekecektir. Sahur ve iftar olmak üzere günde iki kez yemek yenileceği için beslenme şekline dikkat edilmeli, bir günde alınması gereken protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral oranını yakalamaya çalışılmalıdır.

Ramazan Diyeti yapılarak iki haftalık bir sürede 5-1o kilogram arası verilebilmektedir. Bu diyetler günlük 1000 Kcal alınacak şekilde dengelemelidir. Vücudun susuz bırakılmaması için ol su da içilmelidir. Diyet uzmanları da her Ramazan’da nasıl beslenilmesi gerektiğini en ince detayına kadar anlatmakta, bilgilenmemizi sağlamaktadır.

Ramazan’da oruç tutarak ibadet edilirken de dengeli beslenilebilmektedir. Oruç tutmak vücuda zindelik vermek, daha dinç olmasını sağlamak içindir farz edilmiştir. Bu dönemde hem bedenin hem ruhun terbiye edilmesi öğrenilmektedir.

Günde iki kez beslenirken de dengeli ve yeterli beslenmek mümkündür. Uzun süren bir açlığın ardından iftar vakti geldiğinde tıka basa yemek çok zararlıdır. Mutlaka sahura kalkmak ve iftar vaktine kadar geçecek uzun zaman için enerji kazanmak gerekir.

Sahurda protein içeriği yüksek ve tok tutan besinler, lif oranı yüksek besinler ve bol su alınmalıdır. Sahurda yemezsem kilo veririm düşüncesinde olanlar gün içinde sıkıntı yaşadıkları gibi vücutlarının dengesini de bozacak, bazı sorunlar yaşayacaktır.