Sağlıklı Et Pişirmenin Püf Noktaları

et pişirme

Sofraların vazgeçilmezi olan et sağlık için de gerekli bir besindir. Ancak eti doğru şekilde pişirerek, yeterli miktarda aşırıya kaçmadan tüketmek önemlidir. Aksi taktirde sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğabilmektedir. Bu besini sağlıklı bir şekilde vücudumuza alabilmek için özellikle pişirme aşamasına dikkat edip gerekli özeni göstermek gerekmektedir.

Eti doğru şekilde pişirmek yalnızca sağlık açısından değil, lezzet açısından da vazgeçilmez bir faktördür. Ancak pişirme aşamasına gelmeden önce dikkat edilmesi gereken bir kaç husus bulunmaktadır. Ilk olarak etin nereden alındığı belirleyici etkendir. Et kesinlikle güvenilir yerden alınmaktadır. Sağlıksız koşullarda satılan etler ciddi riskler taşımaktadır. Bu riskler arasında sığır vebası, parazitler, vb. hastalıklar bulunmaktadır.

 

Et Alınırken Dikkat Edilecek Hususlar ?

Öncelikle yumuşak etin tercih edilmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki yumuşak et her daim daha lezzetli olmaktadır. Bunun yanında yumuşak etin pişmesi de daha kolay olur. Etin yumuşaklığı hayvanın cinsine, kesilme süresine ve yaşına göre de değişmektedir. Bu bakımdan güvenilir yerlerden et alışverişi yapılmalıdır.

Hijyenik olduğuna inanılan ortamdan satın alınan etler daha sağlıklıdır. Etin sağlıklı koşullarda ve ambalajlı şekilde saklanması hijyen koşulları için vazgeçilmezdir. Bu koşullara uyulmazsa etin sağlığa verdiği zararlar artmaktadır. Özellikle ambalajlı ürünler tercih edilmelidir. Ambalajlı ürünler sağlığın korunmasının yanında, etin lezzetinin de korunmasını sağlamaktadır.

 

Et Pişirirken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Et pişirme aşamasına geçilmeden önce mutlaka dinlendirilmelidir. Dinlenme aşamasından sonra etin nasıl pişirileceğine karar vermek diğer aşamayı oluşturur. Suda, buharda, fırında ya da mangalda pişirilebilir. Uzmanların en çok önerdiği ise barbeküde pişmiş ettir.

Kültürümüz gereği güzel havaların ve kutlamaların vazgeçilmezi olan barbekü partilerinde et pişirirken, yağsız ürün tercih etmeliyiz. Yağlı ürünler pişirken, köze damla akacağından duman çıkar. Bu da sağlık açısından istenilmeyen bir durumdur. Dolayısıyla dumanın kişi sağlığı için olumsuz etkileri unutulmamalıdır. Ayrıca yüksek lezzet alınabilmesi barbekü araçlarının temiz olması gerekmektedir. Etin yumuşak olması için soslarla marine edilmesi unutulmamalıdır.

Diğer pişirme yöntemlerinde ise asla yüksek ısı tercih edilmemelidir. Etin ağır ağır pişmesi lezzetini arttırmaktadır.