Biberiye Yağı Nasıl Yapılır ? Püf Noktaları Nelerdir ?

biberiye yağı

Biberiye Yağı Yapmanın Başlıca Sırları Nelerdir ?
Birçok amaçla kullanılabilen biberiye kolay yetişebilir. Evinizde bir saksı içinde rahatlıkla biberiye yetiştirebilirsiniz. Son zamanlarda, marketlerde taze biberiye demet olarak satılmaktadır. Hoş bir aroması ve kokusu olduğu için yemeklerde daha çok kullanılır. Yemeklere ayrı bir lezzet katar biberiye. Biberiye yağı da en az biberiye kadar faydalıdır.

– Sağlığa pek çok yönden fayda sağlayan biberiye aynı zamanda zayıflamaya da yardımcı olur. Romatizma ağrılarını dindirir, saç dökülmesine iyi gelir, kan dolaşım seviyesini düzenler ve iltihapları önler, hafızayı artırmak gibi birçok yararı mevcuttur.

– Biberiye yağını eklemlerinize sürerek romatizmal ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Başınızın ağrıması durumunda bir miktar biberiye yağını bazınıza sürerek ovalayın başınızın ağrısını dindirebilirsiniz.

Evde yapacağınız biberiye yağı ile evinizin havasını değiştirebilir ya da rahatlatıcı bir banyo için kullanabilirsiniz.

Evde Biberiye Yağı Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 1 şu bardağı biberiye
  • 2 şu bardağı sıvı yağ
  • Süzgeç
  • Çanak
  • Küçük kapaklı kavanoz

Yapılışı:

İlk önce biberiye yapraklarını saplarından çıkarın. Biberiye yağını yapmak için bir fincan biberiye yaprağı yeterlidir. İstediğiniz herhangi bir yağ kullanabilirsiniz.
Ancak ayçiçek ya da aspir yağı olması daha iyi olacaktır. Yağın kokusu olmaması gerek, çünkü biberiyenin kokusu zaten yağa geçecektir. Biberiyenin üzerine kadar olmasına dikkat edin.
Yavaş pişiren tencerenizi düşük sıcaklığa ayarlayın ve 6 saat kadar pişirin. Yağ kaynamaya başladıktan sonra muhteşem bir koku yayacaktır. Pişme işlemi bittikten sonra tencerenin soğumasını bekleyin. Sonrasında süzerek biberiye taneleri ile yağı birbirinden ayırın. Bu işlemden sonra biberiye yağınınız hazır hale gelmiştir. Bu yağı küçük kapaklı bir şişeye boşaltın.
Hazırlamış olduğunuz biberiye yağını kuru saçlarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz, banyo yaparken küvetinize koyabilirsiniz veya güzel kokması için su ile karıştırarak spreyle eve sıkabilirsiniz.