Biftek Nasıl Kesilir ? Nasıl İnce Dilimlenir ?

biftek kesimi

İnsan vücudunun büyüme ve gelişmesi için proteine ihtiyaç vardır. En iyi protein kaynağı da ettir. Et kültürlere göre farklı şekillerde pişirilir. Dananın diz eklemi üzerinde kalan kısmı biftek için uygundur. But denilen bu kısımda sinir ve yağ olmadığından değerlidir. Kalınca bir dokusu olduğundan dilimler halinde kesilmelidir. Biftekleri dilimlemenin daha kolay yolu nedir, diyenlerden ve kesmeyi beceremeyenlerdenseniz öğütlere kulak verin.

ABD’de, birçok Avrupa ülkesinde ve Türkiye’de yaygın olan biftek dananın en yumuşak kısmından çıkarılır. ABD’de biftek dilimleri 2–3 cm iken Türkiye’de 1 cm ya da az daha ince olması tercih edilmektedir. Kasaplarda, biftek kesildikten sonra etin dövüldüğünü görsek de uzmanlar asla dövülmemesini ve biraz da kalın olması (5–7 cm arası) gerektiğini söylemektedir.

Biftek işinde uzmanlaşmış ticari mekanlarda biftekler gıda kesimi yapan makinelerle kesilmektedir. Kasaplarda ise kesime uygun, keskin ve sağlam bıçaklarla istenilen kalınlıkta kesilmektedir. Etler liflerin yönüne dik olarak kesilirse yemek daha kolay olacaktır. Kesilen ette pürüz olmamalı, zedelenmeden, deforme edilmeden kesmeye dikkat edilmelidir.