Kuzu Ciğer Sote

ciğer sote

Kuzu ve dana sakatatları genellikle kurban bayramında tüketilir. Arada bir, sakatat tüketmeyi sevenlerin, gidip kasaptan alarak pişirmeleri de söz konusudur. Kimilerine göre sakatat yemek zararlı, kimilerine göre ise yararlıdır.

Ciğer de sakatat olmasına karşın, çoğumuz onu daha farklı bir yere koyarız. Ve aslında ciğer tüketmenin de sağlık adına hiç bir zararı yoktur; çünkü D vitamini deposudur. Zarardan çok, kemik sağlığının iyileştirilmesi adına yararlı bir yiyecektir. Kuzu ciğeri ile ızgara ya da şiş yapabileceğiniz gibi, sotesini de hazırlayabilirsiniz. Alacağınız kasaba, sote yapacağınızı söylerseniz, zarını da soyar ve gerektiği şekilde doğrayıp verirler. Ama şöyle de bir durum söz konusu ki, muhtemelen ciğerle birlikte yürek de verirler.

Aldığınız ciğeri eğer yıkayacaksanız, bunu eve geldiğinizde yapıp, sonrasında da süzgece koyarak bekleyip, kanının süzülmesini sağlamalısınız. Yıkamazsanız da yine süzgeçte bekletin ki fazla kanı süzülsün. Arzu ederseniz, yıkamadığınız ciğeri, içerisinde iki bardak süt bulunan bir kap içerisinde de bekletebilirsiniz. Pek çok kişi ciğerin yıkanmaması gerektiğini söylese de, yıkama işlemi, vitamin bakımından herhangi bir azalmaya neden olmaz. Sadece ciğeriniz biraz sertleşir o kadar. Tüm bu bilgilerin sonrasında, kuzu ciğer sotenin nasıl yapılacağına bakalım.