Doğal İştah Kesici Yiyecekler ve İçecekler

iştah kesici

İştahınızı bastırmanın aslında doğal, güvenli ve lezzetli yöntemleri olduğunu biliyor muydunuz? Bir dahaki sefere atıştırmalık bir şey aradığınızda bu sağlıklı yiyeceklerden birkaçını deneyin.

kahve çekirdeği

Kahve

Hep katı hep katı olacak değil ya, sıvı da olabilir. Yeteri kadar şeker ve süt tozuyla donatılmış bir kahve iştahınızı kesmekle kalmayacak aynı zamanda metabolizmanızı da hızlandıracaktır. Kahvedeki kafein daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayacak ve son olarak şunu da söylemeliyim ki kafeinin baş ağrısını geçirdiği yönünde bazı araştırmalar da mevcut.

badem

Kuruyemiş

Kuruyemişler genelde ne kadar sağlıklı olduklarıyla ilgili haberlerle gündemde kalıyorlar ama aynı zamanda unutulmamalıdır ki bu yiyecekler açlığınızı da bastıracaktır. Birçok kuruyemiş omega-3 omega-6, lif ve vitamin E bakımından zengindir. Yediğiniz yiyeceğin birden çok işlevi olmasına dikkat ediyorsanız bu yiyecekler tam da sizin aradığınız şeyler. Cildinizin sağlığını desteklemek için ve sağlıklı kalmak için kuruyemiş diyoruz! Badem, ceviz, yer fıstığı veya fındık…

kahvaltı

Yulaf

Yıllar boyunca yulafın iyi bir kahvaltı olduğunu duydum. Belki de bunu duymamdaki ana neden yulafı yemeyi bitirdiğinizde oluşan ve sabah boyu süren bir tokluk hissidir. İştahınızı bastıracak yiyecekler listesinde bu yiyeceği gördüğünüze şaşırmamalısınız. Çünkü yulaf içerdiği lif bakımından zengindir ve bu sayede sizi tok tutarken bağırsak hareketlerinizi iyileştirecek ve sindirimle ilgili herhangi bir problemi ortadan kaldırmaya yardım edecektir. Kahvaltıda yulaf yemeyi deneyin, hazırlaması gerçekten çok kolay ve tadı da cidden fena değil.

kırmızı elma

Elma

Günde bir elma açlığınızı bastırabilir mi? Belki de! Elmalar lif ve antioksidanlarla doludur ve bunlardan ilki midenizi mutlu ederken ikincisi ise hastalıklarla savaşmanıza yardım edecektir. Elmanın iştahı kesmesi içerdiği liften dolayı gerçekleşirken, yine aynı zamanda içerdiği pektin öğesi de kan şekerinizi kontrolde tutacaktır. Öğleden sonra bir elmayı atıştırmalık niyetine deneyin veya sabahki yulafınızın içine biraz da elma ekleyin!

yeşil çay

Çay

İştahınızı kesmek için özellikle yudumlamanız gereken 2 çay var: nane çayı ve yeşil çay. Bu ikili genel olarak sağlığa olan yararlarıyla ilgili bilinir ancak açlık bastırmadaki muhteşemlikleri gözden kaçmamalı. Yeşil çay kafein ve kateşin içerir, bunlar kan şekerinizdeki ani yükselişleri yavaşlatır ve metabolizmanızı hızlandırır.

chia

Tohum

Keten tohumu ve chia tohumu şu anda boş yere popüler değiller. Omega-3, lif ve proteinle verdiği yararların yanında bu iki tohum kilo vermeye yardımcı olmalarıyla da biliniyor. Keten tohumu ayrıca omega-6 yağ asitlerini de içerir. Bilmeyenler için ufak bir hatırlatma: omega-6 asitleri kolesistokinin hormonunun kandaki düzeyini artırır ve bu hormon sayesinde de vücut tok hisseder. Chia tohumu ise içerdiği çözünür lif ile iştahınızı kontrol altına alacaktır.

Umarım bu yazı doğal iştah kesici yiyecekleri öğrenmeniz bakımından yararlı olmuştur. Bu güzel şeyler varken neden doğal olmayan ve güvenli olmayan maddelerle uğraşasınız ki.