Tatlı Krizini Önlemenin Yolları

kriz

Güzel bir yemekten sonra tatlı kriziniz mi tutuyor? Üzüntülü olduğunuz zamanlarda çikolataya mı saldırıyorsunuz? Gece gece canınız deli gibi tatlı mı çekiyor? İşte, geçirdiğiniz tatlı krizlerini önlemenin yollarını sizin için araştırdık. İlk yapmanız gerekenlerden biri öğün atlamadan düzenli beslenmektir. Kan şekerinin düşmesi tatlı krizine yol açar. Sabah, öğle, akşam öğünlerinize ara öğünleri de ekleyerek tatlı krizlerinizin önüne geçebilirsiniz. Bazı besinlerin glisemik indeksi daha düşüktür. Bu besinler kan şekerini daha yavaş yükseltir ve uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Kiraz, elma, armut gibi meyveler düşük glisemik indeksine sahip ve bol lif içeren besinlerdir. Bol lif içerdikleri için uzun süre tok tutarlar. Şekersiz sakız çiğnemek de iştahınızı kontrol etmede etkilidir. Kadınlar özellikle adet dönemlerinde aşırı bir şekilde tatlı yeme isteğine kapılırlar. Bunun sebebi regl döneminde vücuttaki magnezyum düzeyinin azalmasıdır. Böyle zamanlarda günde 1 yemek kaşığını geçmeyecek kadar pekmez tüketebilirsiniz. Çinlilere özgü yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Çin Tıbbına göre canınız tatlı çektiğinde zeytin, roka, hindiba, turp gibi acı yiyecekleri yemelisiniz. Tatlı yeme isteğinize psikolojik çözümler de bulabilirsiniz. Sevgiliniz ya da eşiniz yanınızdaysa ona sarılabilirsiniz. Sevdiğiniz bir arkadaşınızı arayıp onla sohbet edebilirsiniz. Evinizi düzenleyip temizleyebilirsiniz. Dergi karıştırmak, bilgisayarda oyun oynamak, boyama yapmak ya da sosyal medyada vakit geçirmek de oldukça etkili çözümlerden. Tüm bunlara rağmen canınız yine de tatlı istiyorsa tercihinizi meyvelerden ya da sütlü tatlılardan yana kullanın.