Yağ Yakımını Hızlandıran Yiyecekler

yağ yakan yiyecekler

Günlük hayatta yediğimiz bazı yiyecekler metabolizmamızı kendiliğinden hızlandırmakta. Diyetinizi uygularken veya günlük hayatınızda bu besinleri tüketimi tercih etmeniz kilo kontrolünüze yardımcı olabilir. Daha önceki termojenik besinler başlıklı yazımız da değindiğimiz protein ağırlıklı besinler geç sindirildiğinden kalori harcamanızı %5 oranında arttıracaktır. Derisiz tavuk, yağsız et, balık, hindi gibi protein açısından zengin yiyecekleri ızgara olarak tercih edebilirsiniz.

doğal süt

Light süt ve süt ürünleri
Günde ortalama 1000-1300 mg kalsiyum tüketmek kilo kaybınızı 2 kat fazlalaştıracaktır. Kalsiyum sayesinde hücre hacmi azalmakta ve bu sayede kilo verilebilmektedir. Yoğurt, süt veya peynir tercih edilebilir.

un

Yulaf ve tam buğday unu
Yüksek oranda lif sahibi olan tam buğday unu veya yulaflı ürünleri tercih etmelisiniz. Bu ürünler düşük glisemik indeksine sahip olduğundan sizi tok tutarak acıkmanızı engelleyecektir.

ahududu

Narenciye, ahududu ve böğürtlen,
C vitamini yönünden zengin meyveler yağ yakımını %30 oranında arttırmaktadır. Spor öncesi C vitamini yüksek meyvelerden tüketmeye özen gösterin,

çay

Yeşil çay,
Günde 2-3 bardak içeceğiniz yeşil çay metabolizmanızı hızlandıracak ve kilo kaybetmenize yardımcı olacaktır. Yeşil çay sayesinde özellikle karın bölgesindeki yağların yakılmasına yardım etmekte.

nohut

Kurubaklagiller
Kurufasulye, nohut, yeşil mercimek gibi bitkisel protein içeren besinlerin kan şekerini yükseltme eğilimi azdır. Bu sayede daha geç acıkmanıza neden olacaklardır. Soyanın içinde bulunan kolin enzimi sayesinde karaciğerin yağ atmasına yardım etmektedir.

tarçınlı

Tarçın
Tarçının kan şekerini düzenleyici etkisinin yanı sıra yiyeceklerin yağa dönüşmemesine de yardım etmektedir. Günde tüketeceğiniz yarım çay kaşığı tarçın kilo kontrolünüze yardım edecektir.

biber

Acı biber
İçinde bulunan kapsaisin ile acı biber metabolizmayı %23 oranında hızlandırmaktadır. Yemeklere ek olarak Sadece acı biber yiyerek daha hızlı kilo verebilirsiniz. Tabi biber tüketimini abartmamaya özen gösterin.