Keçi Sütünün Faydaları ve Yararları

keçi sütü

Keçi sütünün bebeklere ne kadar faydalı bir gıda olduğunu biliyor muydunuz? Yeni doğan bir bebek istenmeyen sebeplerden dolayı anne sütünden mahrum kalabilir. Anne sütü almayan bir bebeğin diğer bebeklere oranla, gelişmesi ve bağışıklık kazanması biraz daha sıkıntılı geçer.

Anne sütü almayan bebek güçsüz kalır zayıf düşer. Bu yüzden ona anne sütü değerinde sütü vermek, ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak gerekir. Anne sütü ile neredeyse aynı olan keçi sütünün faydaları oldukça çoktur. Normalde yeni doğan bir bebeğin ağırlığı için 180 günü tamamlaması gerekiyor. Fakat keçi sütü bebeğin ihtiyaçlarını gereğinden fazla karşıladığında gelişim sürecinde ve kilo alımında bebeğe tam destek yardımcı olarak, onu koruyor.

Keçi sütü sindirim siteminde de çok etkilidir. Hazmı kolaylaştırarak bebekte daha rahat sindirim yapmasını sağlamaktadır. Keçi sütü tamamen doğal ve homojen bir yapıya sahiptir. Anne ve bebek sağlığı için ideal bir besin olduğu söylenmektedir.

Keçi sütünü içen bir bebek sanki anne sütünü içmişcesine annesine olan bağımlılığı daha fazla artar. Bu benzerlik ve anne sütü ile eş değer sayesinde anne de bebeğinin emin bir şekilde korunduğunun farkına vararak mutlu olur.

Keçi Sütünü Kimler Kullanmalıdır?

Genelde yeni doğmuş bebeklerin ihtiyaçlarının yeterli bir şekilde karşılanması için takviye olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte bir de 0-6 yaş grubu çocuklara verilir. Midesi zayıf olan çocuklarda, iştahsız çocukların iştahları yerine gelmesi için çocuklara özenle verilmektedir.

Özellikle yeni doğan ve erken doğan prematüre bebeklerde tedavi amaçlı kullanıldığı söylenmektedir. Bir de bağırsak hastalıklarında kullanıldığı saptanmıştır. Keçi sütünün içinde zengin besin öğeleri bulunmaktadır. Bunların başında süt tozu, süt yağı, protein, vitaminler ve kalsiyum bulunmaktadır. Eğer keçi sütü bebeklerinize vermek istiyorsanız bir yaşını doldurmasını beklemeniz bebeğiniz açısından daha sağlıklı olacaktır.

Hiç anne sütü almayan bebeklere bir miktar verilebilir. Genelde zayıf çocukların ve bir yaş üstü bebeklerin kullanması gerektiğini hatırlatmak isteriz. Çok erken aylarda bebeğe verilmesi kansızlık durumunu ve alerjik döküntülere sebebiyet verdiği söylenmektedir.

Keçi Sütünün Bebek ve Çocuklara Faydaları

• Kemik gelişimine katkıda bulunur. Bebeklerin yeterli bir şekilde mineral ve kalsiyum ihtiyacını karşılar

• Bebeklerde gaz sorununa iyi geldiği söylenmektedir. Hatta olası kabızlık durumlarında bebeğe bir çay kaşığı kadar keçi sütü içirmeniz sindirim sistemini düzenleyecek, gazının giderilmesine destek olacaktır.

• Midesi hassas zayıf çocuklarda iştah açıcı özelliğe sahiptir.

• Beyin gelişimine katkıları oldukça fazladır. Çocuğun okul döneminde zeki ve çalışkan olmasına yardımcı olur. Keçi sütünün içinde bulunan zengin değerler sayesinde, beyin gelişimini olumlu yöntem etkilediğini hatta çocukların gelişiminde öncü olduğu saptanmıştır.

• Göz sağlığına iç kulak hastalıklarına kulak akıntılarına iyi geldiği söylenir. Keçi sütü cilde çok faydalı bir süttür yetişkinler bunu cilt losyonu olarak kullanabilirler. Böylece ciltleri her zamankinden daha güzel, ipeksi ve parlak bir dokuya sahip olur. Bir bayan eğer güzel bir cilt bakımı yapmak istiyorsa onlarca maske içinde en etkili losyon olduğunu bilmenizi isteriz.

• Keçi sütünün bebeklerde faydası oldukça fazladır. Bağırsaklarda var olan sindirim bozukluklarını düzene sokarak, bebeklerin daha rahat ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olur.

• Keçi sütünün içinde öncelikle A vitamini olmak üzere yoğun miktarda D vitamini C vitamini ve K vitamini ve diğer vitaminlerden de bulunduğu söylenmektedir. İçinde bulunan elementlerin başında, çinko, magnezyum, fosfor, bakır, demir, protein, potasyum süt yapı, protein tozu gibi faydalı besin öğeleri bulunmaktadır. Birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir .