Kilo Alamıyorum Diyenlere Tavsiyeler

kilo alamıyorum

İnsanların çoğu dış görünüşünü beğenmiyor. Bazıları kilo vermek adına çeşitli diyetler, sporlar, bitkisel ilaçlar kullanmaya çalışırken bazıları ise kilo alamamaktan şikâyet ediyor. Bu durum kendini kötü hissetmesine, özgüven kaybına neden oluyor. Bunun daha çok metabolizma hızıyla alakası olduğunu ve bu hızın kilo artış ve kaybında etkisinin başrolde olduğunu biliyor muydunuz?  Metabolizma hızınızı hastanelerde ölçtürmek mümkün. Kilo alamamak daha çok genetik nedenler olarak söylense de ve bu görüş kanıtlanmış olsa da stresli, sinirli yani olumsuz hayat şartları, günlük kalori, vitamin, mineral, protein ihtiyacını karşılayamamak kilo kaybına, kilo alamamaya neden olabiliyor.

Kilo alamamak özellikle çocuklarda daha etkili oluyor. Yaşıtlarından daha küçük ve minyon görünümü sahip oluyorlar. Çocuklar için tam kapsamlı bir tedavi yöntemi doğal olarak bulunmuyor. Fakat belirli bir yaşa geldiklerinde kilo alamama sorunu halen devam ediyorsa uzman kontrolünde beslenmede yağ, karbonhidrat ve protein dengesindeki eksikliklerin kontrol edilerek sağlıklı beslenmek programı adı altında ve çeşitli tedavi yöntemleriyle kilo almaları sağlanabiliyor. Bilinçsiz ve doktor onayı olmadan yapılan kilo alma yöntemleri ciddi sağlık sorunlarına, kalıcı hasarlara neden olabiliyor.

Doktor kontrolünde bütün tedavi yöntemleri uygulanmış fakat bir sonuca ulaşılamamış kişilerde ise bitkisel tedavi yöntemi diye bilinen bitkisel ilaçlar kullanılmaya başlanmıştır. Bunların başında keten tohumu yağı, hapı, balık yağı, hapı gelmektedir. Çocuklar ve yetişkinlerde işe yarayan bu yöntemlerin de tabi ki ufakta olsa yan etkileri oluyor. Bu yüzden doktorunuzun onayı olmadan bitkisel dahi olsa ilaçlar kullanmamaya özen göstermelisiniz.