Mantı

ev yapımı mantı

Türk mutfağının olmazsa olmazı, dillere destan lezzeti ile damakları şenlendiren yemeğimiz kuşkusuz ki mantıdır. Mantı Kayseri yöresine özgü bir yemektir. Kayseri’den Türkiye’ye dillerden dillere dolanan mantı oldukça sevilir ve herkes tarafından beğenilir. Yapımı oldukça zahmetli ve uğraştırıcı olmasına rağmen kısa sürede bitirilir. Mantı yapımı zor, bir o kadar da eğlencelidir.

Mantı Kalorisi

Elbette mantı en kalorili yiyeceklerin başında gelmektedir. Bu nedenle de genel olarak diyet ve rejim listelerinin baş düşmanıdır. Hamur işi olarak görüldüğü için diyet yapanlar için önerilmez. Ama sofraların baş tacı olduğu için mantının kalorisine göz yumulmaktadır. 100 gram mantı kalorisi 205 kaloridir. Bir tabak mantı yediğinizde yaklaşık olarak 235 gram mantı tüketmiş olursunuz. Bu da 482 kaloriye tekabül etmektedir.

6 Kişilik Mantı Tarifi

Mantı evlerde en çok sevilen ve genel olarak hazır olarak alınan yiyeceklerdendir. 6 kişilik mantı için tarifimizi uygulayıp hazır mantı almanıza gerek kalmayacaktır. Mantı özellikle de sosları ile damaklarda efsane bir tat bırakmaktadır. Oldukça doyurucu ve bir o kadar da lezizdir.