Mutfakta En Sık Yapılan Hatalar

Mutfakta En Sık Yapılan Hatalar

Bu hatalar bazen yemeğimizin lezzetini bazense sağlığımızı tehlikeye atar. Mutfakta genel olarak doğru bildiğimiz yanlışlar yaparız. Bununla ilgili sizler için bir liste oluşturdum. Hadi birlikte bakalım listemizde neler var?

Makarnayı haşladıktan sonra soğuk suyla durulamak

Haşlanan makarnayı soğuk suyla durulamak makarnaya soğuk duş etkisi yaratıyor. Bu şekilde vitaminini, besin değerlerini ve lezzetini kaybediyor. Doğrusu, haşlanan makarnayı süzdükten sonra sosla buluşturmalıyız ki makarna sosu içine çekecektir bu şekilde ve makarnamız daha lezzetli olacaktır.

Önce sarımsağı sonra soğanı atmak

saimsak

Yemeklerde sarımsak kullanacaksak önce soğanı yumuşayıncaya kadar kavurup daha sonra sarımsağı eklemeliyiz. Çünkü sarımsak yüksek sıcaklıkta uzun süre kalırsa yanar.

Haşlanan et henüz pişmeden tuz atmak

Sulu yemeklerde et kullanıyorsak et henüz pişmeden tuz atmamalıyız. Çünkü et pişmeden atılan tuz eti sertleştirir ve lezzetini azaltır. Bu yüzden tuzu yemeğin pişmesine yakın atmalıyız.

Salata sosunu salatayı yaparken eklemek

Çıtır çıtır yeşilliklerle yaptığınız salatayı daha hazırlama aşamasında soslarsanız o tazeliği kalmayacaktır. En iyisi salatayı servis etmeden hemen önce soslamalıyız.

Buzluktan çıkan eti direkt ocağa atmak

buzluk-et

Et bu şekilde daha fazla suyunu salar ve lezzetini kaybeder. Aslında eti oda sıcaklığına gelene kadar bekletmeli ondan sonra pişirmeliyiz.

Pilav yaparken pirinçleri yıkamamak

Pilav yapmadan önce pirinçleri nişastası akana kadar yıkamalıyız. Süzgeçten şeffaf su akana kadar yıkanmalıdır. Yıkanmadan pişirilirse tane tane olmaz.

Eti kısık ateşte mühürlemek

Kısık ateşte et suyunu hapsetmez ve lezzetinde etki olur. ET yüksek ateşte mühürlenmelidir.

Fırını içine kek ya da kurabiye koyduktan sonra çalıştırmak

Fırına keki yada kurabiyeyi koyduktan sonra çalıştırırsak kabarmaz. Çünkü fırının içinde ısınmasını beklerken yağını akıtır. Doğrusu önceden ısıtılmış fırına koymaktır.

Kek yaparken yumurtaları çok çırpmak

cirpilmis-yumurta

Kek yaparken hamura koyduğumuz yumurtaları çok çırparsak kekimiz kabarmaz. Doğrusu şeker taneleri eriyene kadar çırpmaktır.

Sebzeleri yıkadıktan sonra hemen tencereye atmak

Sebzeleri yıkayıp hemen tencereye atarsak sebzeler sulanır ve yemeğimizin lezzeti azalır. Bunun için sebzeleri önce kurulamalı daha sonra tencereye atmalıyız.

Etin marinasyon suyunu yemeğe eklemek

Daha lezzetli olsun diye birçoğumuz bu hatayı yapıyoruz. Aslında marinasyon suyu sağlığımızı tehlikeye atar. Çünkü çiğ etin beklediği marinasyon suyunda bakteri oluşur. Doğrusu o suyu kullanmamaktır.

Sütlü tatlılarda şekeri erken koymak

Sütlü tatlılarda şekeri erken koyduğumuzda sütün protein yapısının bozulmasına neden olur. Doğrusu şekeri son olarak eklemektir.

Mutfaklarda en sık yapılan hatalarımızı öğrendikten sonra artık yemek yaparken lezzeti bol enfes yemek tarifleri ile sevdiklerimize muhteşem sofralar kurarak mutlu yemek saatlerine sahip oluruz. Bir aileyi bir araya getiren yegane zaman özellikle akşam yemekleridir. Herkese neşe içinde akşam yemekleri dileriz.