Patates Filizlenmesi Nasıl Önlenir ?

patates filizlenmesi

Mutfakların vazgeçilmez sebzelerinden biride patatestir. Patates her mevsimin sebzesidir. Bu yüzden hemen her evde mutlaka bulunur. Patatesin her şekilde pişirip, tüketilmesi, çok sevilmesi, bu sebzenin tüketimini fazlalaştırmaktadır. Birçok kişi evde kıtlık varmış gibi fazladan patates bulundurur. Özellikle patatesin kızartması, aniden gelen misafirler için oldukça ideal bir kurtarıcıdır. Ancak her şeyde olduğu gibi evde fazla bulundurulan patateste doğru saklanmadığı zaman çürüyüp ziyan alır. Bu yüzden patatesin nasıl saklamak gerektiğini bilmek hem ekonomik açıdan hem de israfı önlemek için gereklidir. 

Patateslerin çürümemesi, filizlenmemesi için patatesleri nasıl saklamalıyız, gelin hep birlikte öğrenelim.

Evde bulunan patateslerin çürüyüp, ziyan olmaması için doğru şartlarda muhafaza etmek gerekir. Özellikle patatesin tazesi çabuk çürür. Buna engel olmak için patateslerin nemini almak gerekir. Bunun için patatesleri gazete kâğıdına dizin. Ortamın ışık görmeyen bir yer olması patatesler için önemlidir.

Patatesler sıcağıda sevmediklerinden serin bir yer olmasına dikkat edin. Bu şekilde muhafaza edilen patateslerin zamanla kabukları kalınlaşacak ve kendini korumaya alacaktır. Böylelikle daha uzun süre kullanma şansınız olacaktır.

Patatesleri genellikle balkonda, bir sepet içerisinde saklamak oldukça akıllıca olacaktır. Patatesleri sadece kullanırken yıkayın. Aksi takdirde suda yıkayıp saklanan patates çürür.

Patateslerin filizlenmemesi için patates saklama kabınıza bir elma koyun. Bu şekilde filizlenme gibi durumlarla karşılaşmazsınız. Eğer filizlenmiş patatese rastlarsanız bunu toprağa gömün. Geri dönüşüm olarak size minik patatesler verecektir.