Yenilendik! Binlerce yemek tariflerimiz artık yepyeni tasarımın içinde.

Lezzetine Doyamayacağınız Nefis Şaşlık

şaşlık

Şaşlık Nedir ?

Şaşlık son zamanlarda et restoranlarının artış göstermesiyle birlikte adını duyurmayı başaran ve et şişe benzerliğiyle dikkat çeken nefis bir et yemeğidir. Şaşlık için kullanılacak et en az bir gün önceden marine edileceğinden normal kuzu şişe nazaran çok daha lezzetli ve yumuşak hale gelecektir. Şişlik kelimesinin değişime uğrayıp şaşlık ismine büründüğü düşünülmektedir.

Şaşlık Hayvanın Neresinden Yapılır ?

Şaşlık genellikle kuzu etinden yapılmakta olup, et şişe nazaran daha ince dilimler halinde kesilen kırmızı et ile yapılmaktadır. Dana eti ile yapılacaksa kontrafile et kullanılması uygun olacaktır. Etin çok daha yumuşak olmasını istiyorsanız bonfile seçimini kullanabilirsiniz. Kuzu etinde koku olduğunu düşünenlerin, dana etini tercih etmesini söyleyebiliriz.

Şaşlık Nasıl Pişirilir ?

Şaşlık, en lezzetini halini kömürden hazırlanmış mangal ile almaktadır. Ancak önceden 180 derece ısıtılmış fırında pişirmek istiyorsanız, şaşlık etini şişlere geçirmeden güveç içerisinde hazırlayıp, fırına verebilirsiniz.

Şaşlığın Faydaları

  • Şaşlık kırmızı etten yapıldığı için protein bakımından zengin bir yiyecektir.
  • Kuzu etinden yapacağınız şaşlık demir bakımından yüksek olacağından, kan hücrelerinizin ihtiyacı olan demirin karşılanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmeyi sağlayan çinko elementi kırmızı et içerisinde bolca bulunmakta olup, güçlü bir yapıya sahip olmanızı destekler.
  • Şaşlığın en büyük dezavantajı ise krema ile marine edildiği için, diğer şiş tariflerine göre yüksek kaloriye sahip olmasıdır.

şaşlık tarifi