Somon

somon tarifi

Dört bir tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz balık potansiyeli açısından da oldukça zengindir. Kemikli balıklardan tüm kuzey yarım kürede bulunan hem tatlı sularda hem de denizde yaşayan, büyük sürüler halinde gezen, uzun gövdeli, uzun buruna sahip, büyük ağızlı, lezzetli bir balık olan somon yemekleri açısından da oldukça zengindir. Fırında somon tarifi oldukça hafif olup en sevilen lezzetlerden biridir. En sevdiğimiz lezzetlerden biri olup ülkemizde de en yoğun şekilde tüketilen malzemelerden biridir.

Somon Kalorisi

100 gram somon balığında ortalama 208 kcal enerji bulunmaktadır. Somon balığı fiyatı da sanılanın aksine yüksek değildir. Yağ oranı 13 gram olarak belirlenmiştir. Izgara somon balığı hafif ve sağlıklı olup lezzetli yapısı ile dikkat çekmektedir. Bir somondan ortalama 4 ile 5 kişi mükemmel şekilde doymaktadır.

Lezzetli yapısı ile damak tadına da uygundur. Her yaş grubunun tüketebileceği sağlıklı ve lezzetli yemeklerden biridir. Tavada somon tarifi kısa sürede hazırlanan yemeklerden biridir. Kilo problemi olmayanlar somonun yanına patates ve çarliston biber de dizebilir. Sıcak olarak salatanın yanında servis edilebilir.