Vücut Sıfırlama Nedir ? Diyeti Nasıl Yapılır ?

sıfırlama diyeti listesi

Kilo konusunda oldukça sorun yaşayan kitleye hitap eden diyetler arasına neredeyse her gün bir yenisi eklenmeye başladı. Onlardan birisi olan smoothie yani vücut sıfırlamadır. Amerikalı bir yaşam koçu tarafından ortaya çıkarılan vücut sıfırlamada diyetindeki amaç, kilo alıp vermede büyük oranda etkisi bulunan metabolizmayı sıfırlamak, reset almak ve yeniden başlatmaktır.

Herkesin hayali olan sıfır beden olma hedefiyle çıkılan bu yolda adı, vücut sıfırlama diyeti olarak olarak belirlenmiştir. Bu diyetle beraber kilo vermek adına aç kalmadan, yüksek performanslar sergilediğiniz spor ve egzersiz hareketlerinde bulunmadan, 15 gün içinde hızlı bir şekilde kilo vermeye başlayacaksınız.

Diyeti uygulamaya başlamadan önce büyük bir kararlılık ve uyum özelliklerini barındırmanız gerekmektedir. Çünkü aç bırakmayan ve tamamen sizin isteklerinize hitap eden bu diyeti yarıda kesmeniz, yarım uygulamanız sizin lehine değil aleyhinize olacaktır. 15 günlük süreçte, 3 periyot bulunmaktadır.

5 gün süren 1. periyotta kendinize sevdiğiniz, tüketmekte zorlanmayacağınız, kalorisi ve tatlılık oranı yüksek olmayan meyve ya da sebzeler seçmeniz gerekmektedir. Yani salatalık, ıspanak, maydanoz, havuç, elma, portakal, pırasa, karnabahar, brokoli gibi besin değerleri bakımından zengin meyve ve sebzeler tercih edilebilir. Bu sizin smoothie yiyeceğiniz olacaktır. İlk 5 gün sadece bunlardan yaptığınız karışımları tüketmeniz gerekmektedir.

5 gün süren 2. periyotta, öğünleriniz 1. periyoda göre daha zengin olacaktır. 1 öğün kalori bakımından orta seviyelerde olacak bir yemek, 1 öğün smoothie karışımı, 1 öğünde 2 hafif atıştırmalık tüketmeniz gerekmektedir.

5 gün süren 3. periyotta yani son periyotta tüketeceğiniz besinler daha da zengin hale getirilmiştir. Sabah ve öğlen yine orta kaloride olan normal bir yemek, akşam smoothie karışımı ve 2 az kalorili atıştırmalık tüketmeniz gerekmektedir.

Bu diyette şimdiye kadar hiç bir olumsuzlukla karşılanmamıştır. Ayrıca diyeti desteklemek amacıyla 15-20 dakika boyunca yapılan hafif egzersizlerle daha iyi sonuçlar alınmıştır.