Argan Yağı Nelere İyi Gelir ?

argan yağı

Uzun yıllardır güzellik ve bakım uygulamalarında fazlasıya tercih edilen bir ürün olan argan yağı ana vatanı Fas olan argan ağacı yemişlerinin bir kaç işlem görmesinden sonra elde edilen bitkisel ve faydalı bir yağ türüdür. Argan yağının üretim aşaması diğer bitkisel yağlara göre biraz daha zahmetli olduğu için fiyatı da o oranda daha pahalıdır. Kozmetik sektöründe çoğunlukla saç bakım ürünlerinde kullanılan argan yağı sağladığı bir çok faydalı özelliğiyle de dikkat çeken bitkisel bir yağdır.

 

Argan Yağının Faydaları

Argan yağının yararlı olduğu ya da en çok kullanıldığı yer çoğunlukla saçlarımızdır. Aklımıza ilk olarak bu cevabın gelmesinin en temel nedeni argan yağının sahip olduğu besleyici maddeler ile saç tellerini onararak ve onları besleyerek saçların koparak dökülmelerin önüne geçme, kırıkları azaltma, saça yumuşaklık ve tazelik vererek kolay şekil almasına yardımcı olma ve bunun sonucunda da saça doğal bir canlılık veriyor olmasından dolayıdır. Bunlara ek olarak argan yağının daha pek çok kullanım alanı bulunmaktadır.

 

Cilt Bakımında Argan Yağı

Cilt bakımında yüzü nemlendirmek için argan yağı tercih edilen ürünlerin başında gelmektedir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa yüzünüzü cilt temizleme suyu ile kirlerden temizledikten sonra 2-3 damla argan yağını parmak uçlarınızla masaj uygulayarak cildinizin üzerine yedirerek sürün. Argan yağını cilde uygulamak kolaydır ve argan yağının kendine has özelliğinden dolayı cildinizde yağlı bir tabaka oluşturmaz ve argan yağını cildiniz kolaylıkla emer. Ayrıca duştan aldıktan sonra saçınızı kurutmadan önce nemli saçlarınıza avucunuza damlattığınız 3-4 damla argan yağı ile saç uçları başta olmak üzere tüm saçlarınıza ve saç derinize emdirerek argan yağını saç nemlendiricisi olarak kullanabilmeniz de mümkün.