Elma Kompostosu

elma hoşafı

Çok farklı çeşitleri bulunan elma, genel olarak insan vücuduna en yakın özellikleri taşıyan meyvedir. -35 derece soğuk havaya dahi dayanıklı olan elmadan, hoşaf, tatlı, komposto, meyve suyu… yapılabildiği gibi, hiç bir şey yapılmadan yense dahi lezzetli tadı doyumsuzdur.

Çocuklara vitamin – mineral deposu olması dolayısı ile yedirilen elma kompostosu, hastalara ise şifa olması dolayısı ile yedirilir. Tatlı ve pastalarda kullanılabilmesinin yanında, yemeklerden sonra tatlı niyetine ikram edilebileceğini de belirtmek gerekir.

Peki elma kompostosunun ne gibi faydaları bulunmaktadır? Her şeyin öncesinde, sıcak yaz aylarında, tüketen kişiye ferahlık, serinlik hissi verir. Sindirimi düzenleyerek bağırsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlar ve bu sayede kabızlığı önler. Böbrekleri düzenli çalıştırır. Mide sağlığına katkıda bulunur. Cilt sağlık ve güzelliğini destekler. Kalp sağlığını korur. Kanserden korur. Vücudu güçlendirir. Aktif zihin faaliyetlerini sağlar. Bir kasesinde 130 kalori bulunan bu sağlıklı lezzet nasıl hazırlanır?