Erik Kompostosu

erik hoşafı

Sağlığa çok önemli katkıları bulunan erik kompostosu, genellikle yaşlılarımız tarafından bilinir ve onlar tarafından yapılır. Çünkü çok faydalı olan bu lezzetin, hazırlanması biraz zahmetlidir. Erik suyu, tahmin edildiği gibi, eriğin suyunun sıkılması ile elde edilmez. Bir takım zor işlemlerden geçirilmesi gereken erikten, sonrasında şekerlendirilmek sureti ile erik suyu alınır. Ne gibi yararları olduğuna bakmak istediğimizde ise özellikle en değerli varlıklarımız olan çocuklarımız karşımıza çıkar.

Çok zengin bir içeriğe sahip olan erik suyunun söz konusu bu içeriği, çocukların gereksinim duyduğu vitamin ve minerallerden oluşmaktadır. Bu sayede, düzenli şekilde tüketilmesi halinde erik kompostosu, öncelikle çocukların, sonrasında da herkesin bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Bu nedenle soğuk kış günlerinde bolca erik kompostosu tüketerek kendinizi hastalıklardan koruyabilirsiniz. Bunun yanında, bağırsak sisteminin sağlıklı çalışması adına da erik tüketilmesi önerilmektedir.

Bağırsak kurtlarının dökülmesi, bağırsak ülserinin giderilmesi ve kabızlık gibi pek çok sorunu erik ile giderebilirsiniz. Zayıflamak istiyorsanız da, sindirim sisteminin hızlı çalışmasına katkı sağlaması adına erikten yararlanabilirsiniz. Ayrıca, göz ve üreme sağlığı adına da oldukça etkili bir meyve olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz.