Karışık Komposto

komposto

Komposto, özellikle sıcak yaz günlerinde, soğuk soğuk tüketilerek, insanı serinletip, ferahlatma özelliğine sahip tatlı niteliği göstermektedir. Bununla birlikte, meyvelerden hazırlanması ve her meyvenin de kendine özgü zengin vitamin ve mineral içeriğinin bulunması dolayısı ile, sağlıklıdır.

Üzüm, elma, erik, kayısı, şeftali… gibi pek çok meyvenin, hem tazesinden, hem de kurutulmuşundan komposto yapabilir; ya da istediğiniz meyveleri karıştırarak, çok daha zengin içerikli karışık komposto hazırlayabilirsiniz. Ek gıdaya başlamış olan çocuklarınıza yedirdiğinizde, vücutlarının gereksinim duyduğu tüm öğeleri almış olurlar.

Kış aylarında tüketilen komposto ise hastalıklardan korunmak adına büyük önem taşır. Yeni doğum yapmış olan kadınların hem sütlerinin miktarını, hem de kalitesini arttıran karışık komposto, içerisinde bulunan meyvelerin lifleri dolayısı ile sindirim ve bağırsak problemlerinin giderilmesine de katkı sağlamaktadır. Hazırlama işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken şey ise meyvelerin dağılmadan, tane tane kalmasını sağlamaktır.