İştah Kesen Besinler Nelerdir ?

iştah kesmek

Birçok insanın baş problemlerinden biri de sahip oldukları fazla kiloları. Sadece diyet yaparak değil iştahı kesip yemeyi azaltarak da bu fazla kiloların önüne geçebilirsiniz. Doğanın insanlığa sunduğu besinlerle iştahı azaltmak mümkün. Doğru kullanımda bazı besinler sayesinde iştahınızı azaltarak kilo verebilirsiniz.

Yulaf iştahınızı kesen besinlerden yalnızca bir tanesi. Birçok reklamda da karşımıza çıkan bir kâse yulaf iştahı azaltmak için oldukça etkili. Lif bakımından oldukça zengin olması sindirim sisteminin sağlıklı ve düzenli çalışması bakımından oldukça faydalıdır. Yulaf ezmesine biraz eklenen tarçın iştahı kesmekte size oldukça fayda sağlar. Haşlanmış buğday veya mercimekler gibi şeker içermeyen tahıl ve ya bakliyat grupları da midenin tok tutulmasında etkilidir.

Birçok bitkide iştah kesme konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Yeşil lifli bitkiler oldukça mide dostu besinlerdir. Maydanoz, tere, ıspanak, ısırgan ve roka gibi besinler mideyi tok tutar. Kereviz de düzenli tüketildiği taktirde bu konuda oldukça etkilidir.

Meyvelerin etkisi de göz ardı etmemek gerekir. Muz mideyi tok tutan meyvelerin başında gelir. İştahı bastırmada etkili diğer bir meyve ise çilektir. Biraz yoğurt eklenen çilekler vücut için oldukça faydalı. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak tokluk hissi de yaratır.

Bitki çayları da bu konuda oldukça etkili yöntemlerden bir tanesidir. Bunların başında da yeşil çay gelir. Adından sık sık bahsettiren yeşil çay yağ yakımın da yardımcı olur. Rezene çayı yapmakta iştahı kesmek için tüketilmesi önerilen çaylardan bir tanesidir. Funda yaprağını demlemekte bu konuda etkilidir. Fakat bu çay idrar yollarını iyi çalıştırdığı için tok karnına içmek gerekir. Ahududu yaprağı çayı da mide dostu çaylardan bir tanesidir. İştahı bastırıp metabolizmayı da hızlandırır.