Mayasız Ekmek

ekmek

Günümüzde, pek çok hastane yapılmakta ve bu hastanelerin her birinin de kalabalık olduğunu gördüğümüzde şaşırmaktayız. Peki hiç düşündünüz mü: Neden bu kadar çok hasta insan var? Aslında bu durumun temelinde yediğimiz – içtiğimiz şeyler yatıyor. Sağlıksız beslenme şeklimiz içerisinde, çayımıza, kahvemize eklediğimiz şeker, aslında bizim en tatlı zehirimiz. Karnımızı doyurmak için yemek zorunda olduğumuz ekmek de çok zararlı… Hele son zamanlarda haberlerde gördüğümüz, ekmeğin içerisinde dahi GDO bulunduğu bilgileri hepimizin aklını karıştırmakta.

Peki biz çocuklarımıza ne yedireceğiz? Aslında en mantıklısı, evde kendi ekmeğimizi kendimizin yapması… Bu noktada aslında şanslıyız. Ekmeğimizin hem lezzetini, hem de içeriğini kendimiz belirleyebiliriz. Örneğin, diyetisyenler mayasız ekmek tüketmemizi öneriyor. Ekmeğimizi kendimiz yapacaksak, içerisine maya eklemeyiz olur biter…

Peki neden mayasız ekmek tüketmek mantıklı? Çünkü mayanın bazı zararları var; aslında yediğimiz pek çok şeyin olduğu gibi… İşte o zararlardan bazıları: Hazımsızlık ve şişkinliğe neden olmak, kilo almaya neden olmak, uyku düzeninde bozulma, yorgunluk, migren, başta egzama olmak üzere cilt problemleri… O halde, mayasız ekmek yapımını öğrenmek önemli.